ŚwiatIrak: amerykańskie dowody to kłamstwa

Irak: amerykańskie dowody to kłamstwa

Reżim iracki uznał środowe wystąpienie sekretarza stanu USA na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ za _typowo amerykański show, łącznie ze sztuczkami i efektami specjalnymi_.

Minister informacji Iraku Muhammad Said Kazim as-Sahaf nazwał pokazane przez Colina Powella zdjęcia satelitarne filmami rysunkowymi i zapowiedział, że w liście do sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana szef dyplomacji irackiej Nadżi Sabri odpowie na kłamstwa Powella.

Jeden z doradców Saddama Husajna - generał Amir al-Saadi - oświadczył też, że Stany Zjednoczone naruszyły rezolucję nr 1441 Rady Bezpieczeństwa, nie udostępniając materiałów dowodowych inspektorom rozbrojeniowym ONZ.

Al-Saadi oświadczył, że oskarżenia, przedstawione przez Colina Powella, były przeznaczone dla opinii publicznej, głównie dla (ludzi) niezorientowanych, i że chodziło o wywarcie wpływu na opinię publiczną i dokonanie agresji przeciwko Irakowi.

Doradca Husajna podał w wątpliwość wiarygodność nagrań rozmów irackich funkcjonariuszy; Powell odtworzył fragmenty podsłuchanych rozmów dla zilustrowania zarzutu, że Irakijczycy ukrywają broń masowego rażenia przed inspektorami ONZ. Al-Saadi zarzucił Powellowi przedstawianie sfabrykowanych dowodów.

Zarzut fabrykowania dowodów przeciwko Irakowi postawił też iracki ambasador przy ONZ Mohammed Aldouri, powtarzając, że Bagdad nie dysponuje bronią masowego rażenia. Zdaniem ambasadora, prezentacja Powella miała dać Waszyngtonowi pretekst do wojny przeciwko Irakowi.

Programy produkcji broni masowego rażenia to nie tabletka aspiryny, którą łatwo można schować. Wymagają ogromnych obiektów produkcyjnych, od laboratoriów po fabryki - powiedział Aldouri. Czegoś takiego nie da się ukryć. Inspektorzy jeżdżą po całym Iraku i niczego takiego nie znaleźli. (and)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
wielka brytaniarosjausa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)