IPN stawia zarzut "mordu sądowego" stalinowskiemu sędziemu
Prokurator pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia zarzucił we wtorek byłemu wrocławskiemu sędziemu wojskowemu Jerzemu K. "mord sądowy" wobec Czesława P., popełniony w sierpniu 1949 r. K. zasiadał wtedy jako sędzia zawodowy w składzie Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu.
To pierwszy taki zarzut pionu śledczego IPN wobec stalinowskiego sędziego.
Jak podał we wtorek wrocławski IPN, Jerzemu K. zarzucono, że orzekając w sprawie Czesława P. i Mariana D. nie dopełnił swego obowiązku i wbrew zebranym w sprawie dowodom i ujawnionym okolicznościom, a nadto godząc się na orzekanie w składzie sprzecznym z prawem, uznał Czesława P. za winnego zarzucanego mu przestępstwa sabotażu, podczas gdy czyn oskarżonego nie wyczerpywał znamion wskazanego przestępstwa.
Według IPN, działając w zamiarze pozbawienia życia, Jerzy K. wymierzył Czesławowi P. karę śmierci, którą wykonano we wrześniu 1949 r.
Byłemu sędziemu postawiono też zarzut przekroczenia obowiązków wobec Mariana D. (sądzonego wraz z Czesławem P.). K. wymierzył mu karę 15 lat, uznając za winnego sabotażu, podczas gdy, podobnie jak w poprzednim przypadku, czyn nie wyczerpywał znamion tego przestępstwa. (and)