Trwa ładowanie...
dtakl6d

IPN: śledztwo w sprawie funkcjonariusza UB

Teofil P., b. funkcjonariusz UB z Radomska, jest podejrzany o fizyczne i psychiczne znęcanie się, m.in. przy użyciu prądu, nad uwięzionym członkiem "WiN" w 1949 r. W czwartek prokurator pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej z Łodzi postawił Teofilowi P. zarzut popełnienia takich przestępstw.

dtakl6d
dtakl6d

Zarzut dotyczy wielokrotnego wzywania pokrzywdzonego przez Teofila P. na wielogodzinne przesłuchania, podczas, których członek "WiN" był bity metalową laską po ciele i podłączany do induktora prądu - poinformowała prok. Anna Gałkiewicz z pionu śledczego IPN w Łodzi.

Teofil P. nie przyznał się do zarzutu i zaprzeczył, by znał i stosował przemoc wobec pokrzywdzonego. Teofilowi P. grozi do 7,5 roku więzienia.

Pion śledczy IPN prowadzi śledztwa w sprawie dwóch rodzajów zbrodni określonych w ustawie o IPN: hitlerowskich i komunistycznych.

Wśród tych pierwszych najgłośniejsze jest śledztwo w sprawie mordu Żydów w Jedwabnem w 1941 r. Wśród zbrodni komunistycznych najgłośniejsze postępowanie dotyczy bezprawnego uwięzienia Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego przez władze PRL w latach 50. Liczne są śledztwa ws. zbrodni UB, Informacji Wojskowej oraz "mordów sądowych" z okresu stalinowskiego. (reb)

dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj