Trwa ładowanie...

IPN otrzymał dokumenty dot. sowieckich wywózek. "Ukazują okrutne represje wymierzone w Polaków"

- Dokumenty pokazują, jak w ekstremalnie ciężkich warunkach żyli Polacy wywiezieni na Wschód i jakim okrutnym represjom byli poddawani - mówi prokurator Dariusz Olszewski. Kazachstan przekazał IPN dokumenty dotyczących Polaków siłą wywożonych na Wschód przez Sowietów.

IPN otrzymał dokumenty dot. sowieckich wywózek. "Ukazują okrutne represje wymierzone w Polaków"Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
dsxln8g
dsxln8g

Wszystkie sowieckie dokumenty z kilkunastu kazachskich archiwów zebrane są w 15 tomach akt. Dokumenty zostały spisane w języku rosyjskim. Do tej pory zakończono pierwszy etap tłumaczenia.

- Dokumenty te są bardzo cenne, nie tylko dla śledztwa, które prowadzę, ale też jako materiał archiwalny w sprawie sowieckich wywózek. Przede wszystkim dlatego, że pokazują, jak w ekstremalnie ciężkich warunkach żyli Polacy wywiezieni na Wschód i jakim okrutnym represjom byli poddawani - podkreśla prokurator Dariusz Olszewski.

Prokurator, po wstępnym zapoznaniu się z dokumentami, zamierza teraz podjąć działania w dwóch kierunkach. - Najpierw chcę skierować do tłumaczenia dokumenty, które pokazują rozmiar represji wobec Polaków. Pokazują bardzo ciężkie warunki ich życia w miejscach, gdzie ich wywożono - zaznacza śledczy.

W dokumentach znajdują się m.in. obszerne spisy nazwisk deportowanych. W związku z tym, drugim kierunkiem prac będzie sporządzenie indeksu osób, których nazwiska znajdują się w dokumentach przesłanych z Kazachstanu. - Kiedy będzie on już gotowy, sybiracy i inne zainteresowane osoby będą mogły z niego korzystać - mówi prokurator Olszewski.

IPN otrzymał ponad 2350 kart kopii dokumentów w odpowiedzi na wniosek o pomoc prawną dotyczącą śledztwa w sprawie wywózek obywateli polskich na Wschód. Wniosek złożyła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku.

dsxln8g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsxln8g
Więcej tematów