IPN nagradzał wolontariuszy ziemią z Powązek

IPN w podzięce za pomoc wysyłał do wolontariuszy fiolki z ziemią z Łączki. To nagroda za prace poszukiwawcze szczątków ofiar komunizmu, które były prowadzone na terenie Powązek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IPN nagradza wolontariuszy
IPN nagradza wolontariuszy (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

Jak podaje Rzeczpospolita, jeden z użytkowników portali społecznościowych opublikował zdjęcie fiolki z etykietą IPN-u. Skomentował je zdaniem: "IPN celuje teraz w specyficznych gadżetach". Ziemia w fiolce pochodzi z jam grobowych na Łączce, gdzie prowadzone były poszukiwania. Podobną fiolkę otrzymała jedna z wolontariuszek, która również uczestniczyła w akcji odnajdywania grobów ofiar terroru komunistycznego na cmentarzu powązkowskim.

Dół śmierci na Łączce

Akcja poszukiwania grobów żołnierzy podziemia skończyła się w lipcu 2017 roku. W trakcie prowadzenia prac udało im się zlokalizować kości kilkudziesięciu osób, wrzuconych do dołu śmierci. Żołnierze wcześniej zostali zastrzeleni w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Na tzw. Łączce, terenie na Powązkach, gdzie prowadzone były poszukiwania, mogły znajdować się również szczątki żołnierzy niemieckich.

WP

Kontrowersyjne nagrody skomentował rzecznik IPN-u tłumacząc, że ziemia w niewielkiej ilości została zabezpieczona na prośbę środowisk patriotycznych. Jest symbolem upamiętnienia męczeństwa polskich patriotów.

Żródło: Rzeczpospolita

Przeczytaj również: Kaczyński wraca i zamierza zareagować na bunty w PiS. "Pierwsze decyzje w przyszłym tygodniu"

Zobacz także: Paweł Rabiej: Warszawa zostanie bastionem wolności

WP
WP
WP