Trwa ładowanie...

IPN nagradzał wolontariuszy ziemią z Powązek

IPN w podzięce za pomoc wysyłał do wolontariuszy fiolki z ziemią z Łączki. To nagroda za prace poszukiwawcze szczątków ofiar komunizmu, które były prowadzone na terenie Powązek.

Share
IPN nagradzał wolontariuszy ziemią z Powązek
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d330eua

Jak podaje Rzeczpospolita, jeden z użytkowników portali społecznościowych opublikował zdjęcie fiolki z etykietą IPN-u. Skomentował je zdaniem: "IPN celuje teraz w specyficznych gadżetach". Ziemia w fiolce pochodzi z jam grobowych na Łączce, gdzie prowadzone były poszukiwania. Podobną fiolkę otrzymała jedna z wolontariuszek, która również uczestniczyła w akcji odnajdywania grobów ofiar terroru komunistycznego na cmentarzu powązkowskim.

Dół śmierci na Łączce

Akcja poszukiwania grobów żołnierzy podziemia skończyła się w lipcu 2017 roku. W trakcie prowadzenia prac udało im się zlokalizować kości kilkudziesięciu osób, wrzuconych do dołu śmierci. Żołnierze wcześniej zostali zastrzeleni w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Na tzw. Łączce, terenie na Powązkach, gdzie prowadzone były poszukiwania, mogły znajdować się również szczątki żołnierzy niemieckich.

d330eua

Kontrowersyjne nagrody skomentował rzecznik IPN-u tłumacząc, że ziemia w niewielkiej ilości została zabezpieczona na prośbę środowisk patriotycznych. Jest symbolem upamiętnienia męczeństwa polskich patriotów.

Żródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: Paweł Rabiej: Warszawa zostanie bastionem wolności

d330eua

Podziel się opinią

Share
d330eua
d330eua
Więcej tematów