IOM: 45 tys. imigrantów ryzykowało życie na Morzu Śródziemnym w 2013 roku
Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (OIM) opublikowała raport, z którego wynika, że blisko 45 tys. imigrantów podjęło w 2013 roku ryzykowną podróż przez Morze Śródziemne, by dotrzeć do Włoch lub na Maltę. 700 osób zginęło.
- To największa liczba od 2008 roku, jeśli nie liczyć roku 2011, kiedy to nastąpił kryzys w Libii - poinformował rzecznik IOM, która ma siedzibę w Genewie.
Prawie 43 tys. imigrantów, w tym 5,4 tys. kobiet i 8,3 tys. dzieci (5,2 tys. spośród niech podróżowało bez opieki dorosłych) trafiło do Włoch. 2,8 tys. osób przybyło na Maltę.
- Rosnące liczby imigrantów (...) dowodzą, że coraz więcej ludzi ucieka przed wojną i brutalnymi reżimami - powiedział dyrektor IOM ds. regionu Morza Śródziemnego Jose Angel Oropoza.
Większość uchodźców pochodzi z Syrii, Erytrei i Somalii. Według IOM "wszyscy oni zostali zmuszeni do ucieczki z kraju i mają prawo do prawnej opieki we Włoszech".
Fala uchodźców nie zmalała z początkiem 2014 roku. Na początku stycznia włoska marynarka wojenna uratowała 823 imigrantów, którzy płynęli na wyspę Lampedusa na pokładzie czterech małych statków i łodzi. Kilka dni wcześniej u wybrzeży Sycylii uratowano 233 nielegalnych imigrantów. 24 stycznia 204 uciekinierów uratował w pobliżu Syrakuz, również na Sycylii, włoski statek.
Włoskie wojsko patroluje Cieśninę Sycylijską w ramach rozpoczętej jesienią 2013 roku operacji Mare Nostrum, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa imigrantom, płynącym do Włoch z północnej Afryki. Działania te podjęto po dwóch katastrofach statków z imigrantami w październiku. Zginęło wtedy prawie 400 osób.
W ciągu ostatnich 20 lat na Morzu Śródziemnym zginęło prawie 20 tys. osób, które usiłowały dotrzeć do włoskich wybrzeży.