Trwa ładowanie...

Interwencja konsulatu RP w USA ws. "polskich obozów"

• Zapis o "polskich obozach koncentracyjnych" znalazł się na Epoch Film Archives
• To strona internetowa z archiwalnymi nagraniami udostępnianymi stacjom TV
• Interwencję podjął polski konsulat generalny w Los Angeles
• Po interwencji zwrot ten został usunięty

Interwencja konsulatu RP w USA ws. "polskich obozów"Źródło: freeimages.com
d20pslu
d20pslu

Na stronie Epoch Film Archives, zawierającej archiwalne materiały filmowe, znalazło się sformułowanie "film nakręcony w polskich gettach i obozach koncentracyjnych". Polski konsulat wysłał do właściciela strony list protestacyjny, w którym podkreślił, że "nigdy nie było polskich gett, obozów koncentracyjnych ani obozów pracy. Wszystkie obozy zostały utworzone i były zarządzane przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce".

Pracownicy konsulatu napisali, że używanie zwrotów "polskie obozy" czy "polskie getta" jest historycznie nietrafne i nie do przyjęcia pod względem moralnym. Może też wywołać u czytelników przekonanie, że to Polacy, a nie niemieccy naziści są odpowiedzialni za Holocaust.

Po otrzymaniu tego listu, zwrot "polskie getta i obozy koncentracyjne" został zastąpiony na stronie sformułowaniem "kontrolowane przez Niemców getta i obozy koncentracyjne".

Serwis Epoch Film Archives zawiera przeszło 130 tysięcy archiwalnych filmów z całego świata, z których korzystają wytwórnie filmowe i stacje telewizyjne.

d20pslu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20pslu
Więcej tematów