PolskaInternet pomaga niepełnosprawnym

Internet pomaga niepełnosprawnym

Internet, ułatwiając wirtualny kontakt
między ludźmi jest olbrzymią szansą dla osób niepełnosprawnych -
uważa informatyk Marcin Słodki z Fundacji Pomocy Matematykom i
Informatykom niesprawnym.

14.07.2005 | aktual.: 14.07.2005 17:58

Sytuacji zawodowej osób niepełnosprawnych, możliwościom podjęcia przez nich pracy, a także pojawiającym się dzięki Internetowi szansom aktywniejszego funkcjonowania w życiu społecznym poświęcona była zakończona w czwartek w Warszawie konferencja naukowa.

Podkreślono, że korzystając z Internetu osoby niepełnosprawne mogą uczestniczyć w kursach zawodowych i podnosić swoje kwalifikacje, uzyskać informacje o wolnych miejscach pracy, a także wykonywać pracę w domu i kontaktować się z pracodawca drogą elektroniczną.

Izolacja niepełnosprawnych wynika z chorych struktur społecznych w naszym kraju. W programach pomocowych UE nie ma specjalnych środków na edukacje takich ludzi, bo na zachodzie Europy problem ten nie występuje. Niepełnosprawni uczą się w tych samych szkołach, co ich zdrowi koledzy, a większość firm zatrudnia ich jak pozostałych pracowników - powiedziała organizatorka konferencji Krystyna Karwicka-Rychlewicz.

Poinformowano, że ok. 5 mln Polaków uznanych jest za osoby niepełnosprawne. Blisko 84% tej grupy nie ma pracy. Ludzie ci żyją z rent i zasiłków, często nie korzystając nawet z przywilejów, które zapewnia im prawo bo o tych przywilejach nikt ich nie informuje - dodała Karwicka-Rychlewicz.

Jednym z uczestników konferencji był Wojciech Gorząch, niepełnosprawny student Uniwersytetu Warszawskiego. Wiara w swoje możliwości i pewność, że siedzenie w domu i gapienie się w telewizor to najgorszy sposób na życie, pozwoliły mi zmobilizować się i podjąć naukę. Mam kłopoty z mówieniem i niesprawne ręce, ale dzięki pomocy Fundacji zdałem maturę i z maksymalną liczba punktów dostałem się na socjologię - powiedział.

Podczas konferencji poinformowano, że największy portal internetowy IdN dla niepełnosprawnych poddany zostanie modernizacji technicznej, która usprawni jego działanie i ułatwi korzystanie z zamieszczanych informacji. Portal odwiedza 13 tys. osób miesięcznie, a publikowany w tam elektroniczny dwutygodnik "Kurier IdN" dociera do przeszło tysiąca osób.

Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo powstała we wrześniu 1990 r. z inicjatywy osób związanych z Instytutem Podstaw Informatyki PAN. Głównym celem Fundacji jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, ale pomaga ona także chorym na epilepsję, niewydolność nerek, osobom z uszkodzeniami słuchu i wzroku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)