Internauci o prezydenckim wecie do ordynacji wyborczej
(Inf. własna)
25.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Czy prezydent powinien zawetować nową ordynację wyborczą? - takie pytanie zadaliśmy internautom w kolejnej ankiecie Wirtualnej Polski. Z ponad 5 tysięcy odpowiadających - "za" było 56% pytanych, 36% było przeciwnych prezydenckiemu wetu, zaś 8% nie miało zdania na ten temat.
Ordynację trzeba zmienić, o tym była już mowa przed kadencją obecnego Sejmu. Nowa jest sprawiedliwa i dlatego jest stosowana we wszystkich krajach demokratycznych - to jeden z komentarzy do naszego sondażu. Piotr Kom jest zdania, że jednynym logicznym posunięciem byłoby przyjęcie nowej ordynacji wyborczej. Jest o niebo lepsza od poprzedniej. Nowa polepszy tragiczną sytuację, kiedy to SLD ma większość. Z drugiej jednak strony stwarza ryzyko umocnienia się w parlamencie stronnictw "oszołomów", jak np. Samoobrona.
Uczestnik ankiety, przedstawiający się jako Andrzej kibic polityczny, stwierdził, że nowa ordynacja - w przeciwieństwie do obecnie obowiązującej - jest uczciwsza, ponieważ w sposób proporcjonalny (czyli dokładnie taki jak wola wyborców) odwzorowuje poparcie dla poszczególnych partii. Nasi respondenci krytykowali ewentualne weto Kwaśniewskiego, nazywając je działaniem w interesie określonej grupy politycznej.
Były i opinie przeciwne - według wielu internautów nowa ordynacja wyborcza jest niesprawiedliwa wobec SLD. Beatriks napisała: Kwaśniewski nie musi szukać poklasku - to jego ostatnia kadencja. Zmiana ordynacji pod sondaże to ze strony AWS rozpaczliwa próba utrzymania się przy korycie i uniknięcia odpowiedzialności za rozkradzenie Polski. Natomiast Władek jest zdania, że okres przedwyborczy to niefortunny czas na zmianę zasad prawa wyborczego: Zmianę ordynacji, jeżeli dochodzi się do wniosku, że jest zła, należy robić bezpośrednio po wyborach, a nie przed.
Przed odejściem każdy będzie tworzył swoją ordynację? Piękna demokracja! - zauważył Polityk. Zwolennik zmian Kowalski Adam wyraził nadzieję, że nowa ordynacja zakończy rządy prawicy, które są - jego zdaniem - niekorzystne dla kraju i przyczyniają się do pauperyzacji społeczeństwa. Jak stwierdził Cogito, AWS-owi nie przeszkadzała ordynacja póki byli dużą partią; teraz, kiedy już są ugrupowaniem "kanapowym", szybko zmieniają zasady. I riposta ze strony Pawła z Warszawy: Co za bzdura - prace w Sejmie nad ordynacją trwają od czasu zmiany podziału administracyjnego, poza tym nad ordynacją pracuje cały Sejm, a nie tylko AWS!.
Obecna ordynacja premiuje duże ugrupowania polityczne. Nowy projekt, przedstawiony przez sejmową komisję pod koniec stycznia, zakłada proporcjonalny - zgodny z procentowym udziałem zdobytych głosów - podział mandatów w parlamencie.(kar)