Indie. Atak ekstremalnej temperatury. Naukowcy mają obawy
W Indiach z powodu aktualnie panujących upałów cierpią dziesiątki milionów mieszkańców. Temperatury odnotowywane w indyjskiej stolicy Delhi są najwyższe od niemal dziesięciu lat. W czwartek termometry wskazały tam aż 43,1 stopnia Celsjusza. Ekstremalny upał ma potrwać jeszcze co najmniej kilka dni.
02.07.2021 20:04
Jak wynika z danych, gwałtowne skoki temperatur do których dochodzi latem doprowadziły w Indiach od 2010 roku do śmierci ponad 6,5 tys. osób. Niestety indyjscy naukowcy są pełni obaw, że z uwagi na zmiany klimatu ten tragiczny bilans będzie się powiększać.
Piątek był kolejnym dniem z rzędu, w którym wskaźniki na termometrach pokazały ponad 40 stopni Celsjusza aż w trzech stanach na północy kraju: Radżastanie, Harijanie i Delhi. Ekstremalnie wysoka temperatura panuje również w Uttar Pradeś, Madhja Pradeś i Pendżabie.
Indie. Ekstremalny upał. Temperatura przekracza wszelkie normy
Występujące aktualnie niebezpiecznie wysokie temperatury są o siedem stopni powyżej średniej uznawanej dla tej pory roku. Indyjscy synoptycy nazywają te odstępstwo od normy wprost jako "ekstremalny upał".
Jak wynika z prognoz na najbliższe dni, termometry nadal wskazywać będą co najmniej 40 stopni Celsjusza, a niebezpieczny upał utrzymywać się będzie aż do przyszłego tygodnia. Na zmianę pogody wpłynie dopiero zbliżający się do Indii monsun.
ZOBACZ TEŻ: "Ważny sygnał". Bogdan Zdrojewski o kongresie PiS. Zwraca uwagę na zapowiedź Kaczyńskiego
Niebezpieczny upał w Indiach. Problemem nie tylko wysoka temperatura
Tak wysokie temperatury przyczyniają się również do zwiększenia zużycia energii elektrycznej, w związku z czym bardzo często dochodzi do przerw w dostawach prądu. Głównym tego powodem jest używanie klimatyzacji i innych urządzeń służących do chłodzenia pomieszczeń.
Jednak jak zauważa francuska agencja prasowa AFP, w Indiach tylko 5 proc. wszystkich gospodarstw domowych korzysta z tego typu urządzeń. Jest to niewielki odsetek np. w porównaniu z Chinami (60 proc.), czy Stanami Zjednoczonymi (90 proc.). Kolejny problem stanowi brak dostępu sporej liczby mieszkańców Indii do bieżącej wody, który w obliczu panujących aktualnie upałów jest jeszcze bardziej utrudniony.
Źródło: PAP