Trwa ładowanie...

Incydent z rosyjskim Su-27 nad Bałtykiem. USA pokazują zdjęcia

Rosjanie pilnie śledzą działania sił NATO, które na Bałtyku przeprowadzają manewry Baltops-17. Maszyna armii USA uczestnicząca w ćwiczeniach została przechwycona przez rosyjski myśliwiec Su-27 - poinformował Pentagon. Amerykańskim pilotom udało się sfotografować maszynę Rosji.

Incydent z rosyjskim Su-27 nad Bałtykiem. USA pokazują zdjęciaŹródło: DVIDS Defense Dept, fot: Sgt. Jonathan Snyder
d1czt0y
d1czt0y

Incydent miał miejsce w momencie, gdy samoloty NATO ćwiczyły procedurę tankowania w powietrzu.

- Su-27 zbliżył się do B-52H z 2. Skrzydła Bombowców. Lot rosyjskiego myśliwca nie zagroził bezpieczeństwu naszej maszyny - informuje kapitan Jeff Davis z biura prasowego Departamentu Obrony USA.

DVIDS Defense Dept
Źródło: DVIDS Defense Dept

W sprawdzaniu sprawności uzupełniania paliwa uczestniczyło kilkanaście samolotów lotnictwa Stanów Zjednoczonych (oprócz B-52H także B-1B Lancers, a KC-135R Stratotanker). Ich pilotom udało się sfotografować manewry rosyjskiego Su-27.

DVIDS Defense Dept
Źródło: DVIDS Defense Dept
d1czt0y

To drugi przypadek przechwycenia samolotu USA podczas trwających właśnie na Bałtyku ćwiczeń NATO. We wtorek rosyjski resort obrony poinformował o amerykańskim bombowcu, który zbliżył się do granic przestrzeni powietrznej ich kraju. Rosjanie poderwali natychmiast dyżurny samolot, który obserwował lot maszyny USA do momentu, kiedy odleciała w kierunku zachodnim.

DVIDS Defense Dept
Źródło: DVIDS Defense Dept

W manewrach Baltops-17 bierze udział ponad 4 tys. żołnierzy, 50 okrętów oraz ponad 50 statków powietrznych. Na Bałtyku będą ćwiczyć jednostki z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Polska występuje w roli państwa gospodarza.

Manewry odbywają się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich Marynarki Wojennej RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca i zakończą się w niemieckiej Kilonii.

Źródła: cbs.com, cnn.com, PAP

d1czt0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1czt0y
Więcej tematów