Trwa ładowanie...

Incydent podczas Zapad'17. Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

Dwa rosyjskie wojskowe samoloty transportowe Ił-76 naruszyły litewską przestrzeń powietrzną. Incydent miał miejsce w trakcie rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad 2017.

Incydent podczas Zapad'17. Rosyjskie samoloty nad BałtykiemŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Igor Dvurekov
d2nawdz
d2nawdz

Do naruszenia granicy doszło w sobotę wieczorem podczas przelotu samolotów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, ale resort obrony Litwy poinformował o tym dopiero teraz. Samoloty przebywały w litewskiej przestrzeni powietrznej przez dwie minuty.

Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych wręczyło ambasadorowi Rosji na Litwie Aleksandrowi Udalcowowi notę protestacyjną w tej sprawie.

Zobacz też: Manewry Zapad’17. Czy mieszkańcy pobliskiego Terespola obawiają się czegoś?

MSZ Litwy zażądało, by "odpowiednie instytucje Rosji jak najszybciej przedstawiły wyjaśnienia i podjęły środki w celu zapobieżenia takim incydentom w przyszłości".

d2nawdz

Przed ćwiczeniami Zapad 2017 Litwa nie wykluczała możliwości związanych z nimi prowokacji.

"Aktywna faza manewrów"

Tymczasem na poligonie Łużskim w obwodzie leningradzkim trwają przygotowania do głównego etapu ćwiczeń Zapad-2017. Resort obrony Rosji podaje, że przećwiczony tam zostanie desant, do którego żołnierze wojsk powietrzno-desantowych zostaną przerzuceni z lotniska w obwodzie pskowskim.

Od niedzieli trwa druga faza wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad-2017. Przewiduje ona - jak zapowiada strona rosyjska - ćwiczenie działań praktycznych z zakresu obrony manewrowej, przejścia do działań ofensywnych i ostatecznego rozbicia sił przeciwnika.

Manewry, które budzą niepokój NATO i krajów sąsiadujących z Rosją i Białorusią, mają zakończyć się 20 września. Oficjalnie bierze w nich udział 12,7 tys. żołnierzy sił zbrojnych Rosji i Białorusi. Kraje NATO wyrażały obawę, iż w rzeczywistości liczebność zaangażowanych sił będzie o wiele wyższa i może nawet przekroczyć 100 tys.

d2nawdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nawdz
Więcej tematów