Inauguracja roku na Papieskiej Akademii Teologicznej
O zasługach Jana Pawła II dla edukacji
teologicznej w Polsce, dążeniach Papieskiej Akademii Teologicznej
(PAT) do nadania jej statusu uniwersytetu i wadze uniwersyteckiego
wykształcenia mówiono w Krakowie na uroczystej
inauguracji nowego roku akademickiego tej uczelni.
W trakcie uroczystości zainicjowano 611. rok pracy PAT, będącej kontynuatorką Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, i 26. rok jej pracy w obecnym kształcie. Wręczono także dyplom doktora honoris causa PAT za zasługi w dziedzinie teologii rodziny i obrony życia prof. Carlowi A. Andersonowi.
Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele św. Anny, odprawiona przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, podczas której homilię wygłosił absolwent, a potem pracownik PAT, obecnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Stanisław Dziwisz, nazywając PAT "wielkim dziełem pontyfikatu Jana Pawła II" powiedział, że papież Benedykt XVI "darzy to dzieło troską i życzliwością". Ojciec Święty podziela z całym przekonaniem nasze pragnienia, abyśmy mogli uzyskać status uniwersytetu kościelnego. Nasza uczelnia, wierna papieskiemu wezwaniu, pragnie realizować swoją misję kształcenia kadr dla kościoła w Polsce oraz dla naszej Ojczyzny. Pragnie też służyć posługą myślenia opartego na ewangelicznych wartościach całemu społeczeństwu - powiedział metropolita.
Abp Nycz, podkreślał w homilii wielką mądrość biskupa, a potem kardynała Wojtyły, który widział konieczność akademickiego poziomu studiów teologicznych dla kleryków i dla ludzi świeckich.
Zwrócił uwagę na potrzebę "nadążania za koniecznością mądrych zmian i odpowiadania w ten sposób na wyzwania czasu". Jednym z takich wyzwań jest konieczność zapewnienia młodemu człowiekowi takiego wszechstronnego wykształcenia, aby był przygotowany nie tylko do konkretnych zadań, wynikających z jego kierunku studiów, ale też był wykształcony szeroko, humanistycznie w duchu universitas, charakterystycznego dla dawnych i obecnych dobrych uniwersytetów - powiedział abp Nycz.
Jak powiedział w przemówieniu inauguracyjnym rektor PAT prof. Jan Dyduch, priorytetowe miejsce w badaniach naukowych PAT zajmują badania nad dziedzictwem i spuścizną Jana Pawła II. Aby te badania zintensyfikować, Senat Akademii powołał w styczniu br. "Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II".
Podczas inauguracji wręczono dyplom doktora honoris causa prof. Carlowi A. Andersonowi - Najwyższemu Rycerzowi Zakonu Rycerzy Kolumba. Laudację, przedstawiającą bogatą działalność naukowo-dydaktyczną, społeczną i charytatywną doktoranta oraz jego zaangażowanie w życie Kościoła, przedstawił ks. prof. Władysław Zuziak. Jak poinformował, tytuł nadano na wniosek rady Wydziału Teologicznego PAT za zasługi dla Kościoła, za promocję godności człowieka i jego praw, za obronę praw rodziny.
Profesor Carl A. Anderson zdobył gruntowne wykształcenie w zakresie filozofii na Uniwersytecie w Seattle oraz nauk prawnych na Uniwersytecie w Denver. Jest autorem rozpraw na temat wartości życia ludzkiego, antropologicznych podstaw małżeństwa i rodziny oraz ich ochrony w ustawodawstwie państwowym i międzynarodowym.
Prof. Anderson jest prorektorem amerykańskiej sekcji Instytutu Jana Pawła II ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie.
Papieska Akademia Teologiczna wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydział Teologii został powołany w Krakowie w 1397 r. i funkcjonował aż do roku 1954 r., kiedy to Rada Ministrów podjęła uchwałę o jego usunięciu z UJ. W 1959 r. Stolica Apostolska wydała dekret o reaktywacji Wydziału Teologicznego, a w 1974 r., dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, uzyskał on miano Papieskiego Wydziału Teologicznego. 8 grudnia 1981 r. papież Jan Paweł II powołał Papieską Akademię Teologiczną. W tym roku w PAT studiuje około 3 tys. studentów.