Immunitet Leppera znów zagrożony
Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich rekomenduje Sejmowi uchylenie immunitetu szefowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi - powiedział po posiedzeniu komisji jej szef, Wacław Martyniuk (SLD).
Z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do cywilnej odpowiedzialności sądowej (czyli uchylenie immunitetu poselskiego) Leppera zwrócił się do Sejmu poseł PSL Zbigniew Komorowski i Zakłady Przetwórstwa Zbożowego "Szymanów", której Komorowski jest akcjonariuszem.
Jak wyjaśnił Martyniuk, wniosek dotyczy zeszłorocznej wypowiedzi Andrzeja Leppera, który podczas debaty sejmowej miał obraźliwie wypowiedzieć się o Komorowskim i jego firmie. Komorowski powiedział, że chodzi o wypowiedź Leppera, który - nawiązując do wysypania przez posłów Samoobrony w czerwcu 2002 roku zboża należącego do firmy Komorowskiego - powiedział, że nie nadawało się ono do spożycia.
Komorowski zapowiedział też, że nie jest to ostatni jego wniosek o uchylenie immunitetu Lepperowi - ma ich być jeszcze kilka. Poseł PSL chce pociągnąć Leppera do odpowiedzialności cywilnej m.in. za wypowiedź z lipca zeszłego roku. Lepper zarzucił mu wówczas na antenie Polskiego Radia, że sprowadza do Polski zboże zatrute nitrofenem.
Aby poseł mógł być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej w jakiejś sprawie, Sejm musi mu uchylić immunitet. Uchylenie immunitetu dotyczy zawsze tylko danej sprawy.
W czerwcu 2002 roku posłowie i działacze Samoobrony wysypali zboże należące do firmy Komorowskiego z wagonów na tory na stacji przeładunkowej Warszawa-Żerań.
W październiku ubiegłego roku Sejm uchylił immunitety czworgu posłom Samoobrony: Lepperowi, Krzysztofowi Filipkowi, Alfredowi Budnerowi i Marii Zbyrowskiej, którzy brali udział w wysypywaniu zboża. Uchylenie immunitetu miało wówczas umożliwić pociągniecie posłów do odpowiedzialności karnej przez prokuraturę.