PolskaIMiGW ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem

IMiGW ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem

• Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem
• Wydano ostrzeżenia dla: Lubelszczyzny, Śląska, Małopolski i Świętokrzyskiego
• W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 70-80 kilometrów na godzinę
• Intensywne opady spodziewane są też na Mazowszu i częściowo na Podlasiu
• Nad Polską przesuwają się dwa fronty, które niosą do kraju opady i ochłodzenie

IMiGW ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem
Źródło zdjęć: © AFP | Julian Stratenschulte

Jak informuje IMiGW, najtrudniejsza sytuacja spodziewana jest w Polsce południowo-wschodniej, gdzie wydane zostały ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Silne burze z gradem spodziewane są przede wszystkim na Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolskie i Świętokrzyskiem.

Według synoptyków, burze z dużymi opadami deszczu przechodzą także nad Mazowszem. "Burze, którym towarzyszą opady deszczu o natężeniu do 5-8 mm, związane są z pofalowanym frontem atmosferycznym (...) I na tym właśnie froncie występować dziś będą najsilniejsze burze. Natomiast opady, które występują w pasie od Kujaw przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk, związane są z drugim, chłodnym, frontem atmosferycznym. Obie te strefy powoli przemieszczają się w kierunku wschodnim, natomiast opady i burze na nich w północno wschodnim" - czytamy na stronie IMiGW.

Jak podają synoptycy, burzom nad środkową częścią Polski nie towarzyszą duże wyładowania, nie ma też silnych zjawisko towarzyszących. "Zarówno one, jak i występujące też komórki z przelotnymi opadami deszczu, przemieszczają się w kierunku północno wschodnim. Z uwagi na powolne przemieszczanie się frontu, w wielu miejscami sumy opadów będą kumulowały się" - podaje IMiGW.

W trakcie burz występować będą też opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Według synoptyków możliwe jest wystąpienie porywów wiatru do 70-80 km/h. Burze tworzyć się będą przez cały dzień, jednakże największe ich nasilenie oraz najsilniejsze zjawiska z nimi związane prognozowane są na godziny popołudniowe.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodaburzagrad

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)