IMGW ostrzega. Stany ostrzegawcze przekroczone nie tylko na Odrze
Na 63 stacjach hydrologicznych, głównie w dorzeczu Odry, przekroczono we wtorek stany alarmowe. Podwyższone stany wód odnotowano także na wielu stacjach w dorzeczach innych rzek. Informacje podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB).
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) poinformował we wtorek przed północą, że największe wzrosty stanów wód miały miejsce na dolnych odcinkach dopływów Odry oraz na samej Odrze, poniżej zbiornika Racibórz. "Na godz. 2:51 Aktualnie stany alarmowe przekroczone są na 63 stacjach, a stany ostrzegawcze na 35 - większość z nich dotyczy dorzecza Odry. - poinformował IMGW-PIB.
Według aktualnych pomiarów, stany wód w regionie powoli rosną. IMGW podało konkretne wartości: "710 cm (Brzeg), 733 cm (Oława), 446 cm (Trestno)". Synoptycy przewidują, że do środy stany wód na górnej Odrze będą miały na ogół tendencję spadkową, choć w Krzyżanowicach możliwa jest stabilizacja powyżej stanu alarmowego. Na Odrze poniżej Raciborza-Miedoni poziom wód będzie zależny od pracy zbiornika Racibórz Dolny.
W dorzeczu środkowej Odry, na odcinkach skanalizowanych stany wód mogą rosnąć, przekraczając stany alarmowe lub ostrzegawcze, również w tempie zależnym od pracy wspomnianego zbiornika oraz zbiorników Turawa na Małej Panwi i Nysa na Nysie Kłodzkiej. W miejscach, gdzie Odra płynie swobodnie, przewidywane są wzrosty stanów wód. IMGW przewiduje przekroczenie stanu alarmowego w Ścinawie, Głogowie, a ostrzegawczego w Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie i Połęcku.
Poniżej ujścia Nysy Łużyckiej poziom wody wzrośnie do strefy wysokich stanów, z możliwością przekroczenia ostrzegawczego w Białej Górze i Słubicach. Hydrologiczne prognozy dla dopływów górnej Odry zakładają stabilizację i spadki stanów wody, choć z możliwością wahań w strefach powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych. W dorzeczu lewostronnych dopływów Odry środkowej przewidywane są zazwyczaj spadki. W dorzeczach nizinnych spodziewane są wzrosty i wahania, na ogół w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na dolnym biegu rzek jak Bóbr, Kwisa, Bystrzyca i Nysa Kłodzka, stany wód będą przekraczać alarmowe, zależnie od pracy zbiorników retencyjnych. W dorzeczach prawostronnych dopływów Odry środkowej oczekiwane są przeważające wzrosty wody średniej i wysokiej, z możliwymi przekroczeniami stanów umownych, szczególnie w zlewni Baryczy i Widawy.
W odniesieniu do Małej Panwi poniżej zbiornika Turawa przewidywana jest stabilizacja niskich stanów wody, związana ze zmniejszeniem odpływów. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Nadal obowiązują także ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
IMGW wydało ostrzeżenia
IMGW informuje, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą wydano dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. "W nocy z wtorku na środę synoptycy prognozują zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, na Podkarpaciu i w Małopolsce początkowo lokalnie duże z przelotnym opadem deszczu i możliwością wyładowań atmosferycznych." - informuje IMGW.
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki ulew? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl
W ciągu dnia przewidywane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, zwiększające się głównie na wschodzie i południu kraju. "Prognozowana wysokość opadów na ogół od 5 mm do 15 mm" - dodaje IMGW, a na północnym zachodzie i na wybrzeżu nie przewiduje się opadów, nad resztą kraju mogą wystąpić lokalne burze i przelotne opady deszczu.