Nie wypłacono 500 plus jednej grupie. ZUS tłumaczy dlaczego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tym, że 1 czerwca 2023 roku wstrzymał wypłatę 18 tys. świadczeń wychowawczych. Mowa o tzw. 500 plus. Wiadomo już, jakiej grupy to dotyczy. ZUS od razu wyjaśnił, jak można starać się o wznowienie świadczeń.

ZUS o wstrzymaniu 500 plus
ZUS o wstrzymaniu 500 plus
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | ARKADIUSZ ZIOLEK
Sylwia Bagińska

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że ZUS od 1 czerwca 2023 roku wstrzymał wypłatę 18 tys. świadczeń wychowawczych dla obywateli Ukrainy w związku z ich wyjazdem z Polski.

Jak tłumaczył, jest to ustawowy obowiązek. Następnie rzecznik wyjaśnił, w jaki sposób można starać się o wznowienie wypłaty świadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińcy bez 500 plus

- Ma to charakter czasowy i nie wiąże się z utratą prawa do świadczenia, jeżeli osoba powróci do Polski w ciągu 30 dni i informacja ta zostanie odnotowana w rejestrze Straży Granicznej. W takim przypadku obywatel Ukrainy nie traci legalności pobytu w Polsce, a wypłata świadczenia jest wznawiana łącznie z wyrównaniem za wstrzymany miesiąc, o ile są spełnione pozostałe warunki uprawniające do tego świadczenia - przekazał Żebrowski.

Rzecznik ZUS dodał, że zgłaszają się osoby, które utraciły legalność pobytu, mimo że wróciły do Polski w ciągu 30 dni od wyjazdu. - Osoby takie prawdopodobnie podczas przekraczania granicy nie okazały dokumentu elektronicznego diia.pl i nie zgłosiły korzystania z ochrony czasowej. W rezultacie po 30 dniach, licząc od dnia wyjazdu, tracą one legalność pobytu, a w konsekwencji prawo do świadczeń - dodał.

ZUS przekazał, że w celu uniknięcia utraty legalności pobytu cudzoziemiec, który wraca do naszego kraju, powinien poinformować funkcjonariusza SG (podczas odprawy paszportowej) o zamiarze wjazdu w związku z korzystaniem w Polsce z ochrony czasowej oraz każdorazowo okazać dokument diia.pl.

- Osoba, która nie dopełniła tych formalności i utraciła legalność pobytu, powinna zgłosić się do komendanta placówki Straży Granicznej na przejściu granicznym, które przekroczyła, z prośbą o sprostowanie danych w rejestrze SG i przywrócenie legalności pobytu - dodał rozmówca PAP.

Następnie należy poinformować ZUS (w dowolnej placówce lub na infolinii), że dokonało się takiego zgłoszenia. Jak Zakład otrzyma tę informację, a dane w rejestrze SG się zaktualizują, nastąpi wznowienie wypłaty świadczenia wraz z wyrównaniem za okres, za który przywrócono legalność pobytu.

Przeczytaj też:

Źródło artykułu:PAP
500 pluszusświadczenia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (180)