Trwa ładowanie...
d2oaep0

Ile MON wydało na odszkodowania dla rodzin smoleńskich? Wkrótce najnowsze dane

Na wtorek 5. grudnia, podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej, zaplanowana jest informacja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie "wydatków poniesionych przez Rzeczpospolitą Polską w związku z odszkodowaniami wypłacanymi na rzecz rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154M".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MON Antoni Macierewicz
Szef MON Antoni Macierewicz (Forum)
d2oaep0

Tak wynika z planu posiedzeń komisji sejmowych, zamieszczonych na stronie Sejmu. Kwestia odszkodowań to nie jednak nie wszystko. Macierewicz ma także przedstawić informację o działalności Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, w szczególności o wynikach jej prac oraz kwotach wypłaconych z budżetu państwa dla poszczególnych jej członków. Kolejną kwestią, jak czytamy na stronie Sejmu, są "działania podejmowane w ramach deklaracji o wszczęciu międzynarodowego śledztwa w sprawie wypadku w Smoleńsku".

Z kolei minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ma przedstawić informację na temat "planowanego złożenia skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze o 'zagrabienie polskiego mienia' przez Federację Rosyjską w związku z przetrzymywaniem wraku samolotu Tu -154M na terytorium Federacji Rosyjskiej". Ma też mówić o "procesie odzyskania od władz Federacji Rosyjskiej wraku samolotu Tu-154M".

90 mln. Ale to nie koniec

d2oaep0

MON wypłaca pieniądze rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej na podstawie orzeczeń sądów lub zawartych ugód sądowych. Z ostatnich informacji, opublikowanych w ubiegłym tygodniu w odpowiedzi na interpelację posłanki PO Małgorzaty Niemczyk, wynikało, że rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej wypłacono już 90 mln zł. Nie była to jednak kwota ostateczna. Kilkadziesiąt spraw było nadal analizowanych.

Niemczyk pytała też Macierewicza, "czy odszkodowania przyznane i wypłacone (ze Skarbu Państwa, polis) już rodzinom ofiar, będą musiały być przez nie zwrócone (wraz z odsetkami), gdyby okazało się, że katastrofa lotnicza była zamachem lub gdyby okazało się, że zarzuty postawione kontrolerom rosyjskim są słuszne?". Na to pytanie minister nie odpowiedział.

Przeczytaj również: Tylko w WP. Kolejny konflikt Macierewicza z kluczowym generałem. Będzie rezygnacja?

Podziel się opinią

Share

d2oaep0

d2oaep0
d2oaep0
Więcej tematów