Polska The TimesPolska Gazeta Wrocławska
kościół
17-08-2010 (14:11)

Ile kościołów powstaje na Dolnym Śląsku?

Na Dolnym Śląsku powstaje około 40 kościołów. Świątynie rosną latami, ale powstają za to dzięki parafionom. Najwięcej, bo aż 20 powstaje na terenie diecezji legnickiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ile kościołów powstaje na Dolnym Śląsku?
(Polska Gazeta Wrocławska)
WP

Choć w malutkim kościółku w Przesiece nie ma jeszcze okien, to już odbyło się tam kilka mszy. W czasie ostatniego Bożego Narodzenia otwory w ścianach zasłonięto folią, aby zgromadzeni wierni nie zamarzli. - Czekamy na okna, które wykonuje nam jeden z miejscowych zakładów stolarskich - informuje ks. Jacek Tokarz, proboszcz parafii w Podgórzynie.

Ostatnio, pod nadzorem fachowej firmy, w ciągu kilku miesięcy mieszkańcy sami położyli dach. Gdyby mieli za to zapłacić, to musieliby uzbierać ok. 80 tys. zł. Kościółek powstający w Przesiece, u podnóża Karkonoszy, będzie najpiękniej położonym w regionie. Jego budowa trwa od 13 lat i prowadzona jest w czynie społecznym.

Na Dolnym Śląsku buduje się obecnie ok. 40 kościołów (wszystkich jest około 1500). Najwięcej, bo aż 20 powstaje na terenie diecezji legnickiej. Niektórzy proboszczowie budują nawet przez kilkanaście lat. Dlatego trudno policzyć koszty tych inwestycji.

WP

Przy obecnych cenach materiałów i robót koszt obiektu o powierzchni 650 mkw. z zapleczem musiałby wynieść ok. 2,5 mln zł - mówią nam ludzie z branży budowlanej. Parafianie zwykle sami organizują pieniądze na materiały: dają datki i organizują festyny. Później wznoszą kościoły.

Zdobywanie pieniędzy na budowę to żmudne zajęcie. Przekonał się o tym ks. Roman Raczak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy. Bez pomocy wiernych nie wybudowałby kościoła na 1500 osób. Koszt inwestycji to kilka milionów złotych. Aby podołać wyzwaniu, parafianie założyli firmę budowlaną Laskowski. Pracując na innych budowach, zarabiają na wzniesienie swojej świątyni.

Istnieje tradycja zbierania ofiar na budowane kościoły. Biskup legnicki postanowił właśnie przekazać tacę z 15 sierpnia na budowę w Szczytnicy koło Bolesławca. Parafia powstała tam na poradzieckim osiedlu. - Budowa kościołów jest wielkim wyzwaniem dla całej lokalnej społeczności - uważa ks. Piotr Nowosielski z legnickiej kurii biskupiej.

W diecezji świdnickiej powstaje osiem kościołów: w Wałbrzychu (dwa), Świdnicy, Bartnicy, Koszynie, Mrowinach, Świebo-dzicach i Bielawie. Najmniej zaawansowane są prace w Mrowinach. Stan surowy jest również na budowie w Bartnicy. Tam jeszcze niedawno proboszcz Tadeusz Duda odprawiał msze w... byłej stacji kolejowej.

WP

Największą sakralną inwestycją na Dolnym Śląsku jest teraz rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów w Krzeszowie. Pochłonie 26 mln zł, z czego 22 mln zł da Unia Europejska. Prace zakończą się tu w 2012 roku.

Polecamy w wydaniu internetowym:
Wrocław: Zasłonił się kartonem i okradał sklep

Polub WP Wiadomości
WP
WP