"III Rzeczpospolita przetrwa dłużej niż II Rzeczpospolita"
Przed pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego w Jastrzębiu Zdroju rozpoczęły się główne uroczystości 29. rocznicy tego wydarzenia. - Jesteśmy pewni, że III Rzeczpospolita przetrwa dłużej aniżeli II Rzeczpospolita - powiedział Lech Kaczyński podczas uroczystości. Kwiaty złożą tam i przemówienia wygłoszą także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i lider Solidarności Janusz Śniadek.
Prezydent Lech Kaczyński wyraził podczas swego przemówienia przekonanie, że w Jastrzębiu Zdroju, gdzie jesienią 1980 r. podpisano porozumienie, nastąpiło "dopełnienie", które pozwoliło odnieść sukces całej Polsce. - Wiedzieliśmy, że bez Śląska nie będzie pełnego sukcesu. Taka była jego rola w tamtej Polsce, taka rola jest i będzie w przyszłości - mówił prezydent.
Jak podkreślił, 29 ówczesnych postulatów było "z tej samej drogi, z tego samego przebudzenia, jakim żyła wtedy cała Polska".
Wcześniej uczestnicy obchodów wzięli udział we mszy za ojczyznę w jastrzębskim kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Stamtąd przeszli pod pomnik znajdujący się przy kopalni "Zofiówka" (dawniej "Manifest Lipcowy"). Prezydent po przemowach odznaczy czternaścioro działaczy solidarnościowej opozycji z lat 80. - wśród nich, trzech pośmiertnie.
Strajk w kopalni "Manifest Lipcowy" rozpoczął się 27 sierpnia na nocnej zmianie i miał przede wszystkim charakter solidarnościowy z protestującymi załogami z Gdańska i Szczecina. Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne. Porozumienie podpisane po kilkunastogodzinnych negocjacjach 3 września ok. 5.40 rano w kopalnianej cechowni objęło 29 punktów.
Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.