Trwa ładowanie...

Husaria pod Gnieznem - widowisko historyczne w Murowanej Goślinie

W dwa najbliższe weekendy w podpoznańskiej Murowanej Goślinie będzie można zobaczyć widowisko historyczne z udziałem 230 aktorów i statystów przypominające bitwę z czasów potopu szwedzkiego.

Husaria pod Gnieznem - widowisko historyczne w Murowanej GoślinieŹródło: wdobrymkadrze.pl
d1ll4e1
d1ll4e1

Plenerowe widowiska historyczne to pomysł, w jaki kilka lat temu postanowił wypromować Murowaną Goślinę Tomasz Łęcki, jej ówczesny burmistrz. Chociaż przegrał jesienne wybory, udało mu się doprowadzić do zorganizowania kolejnego widowiska, którego premiera odbędzie się już w najbliższy piątek, 26 czerwca.

Tym razem twórcy postanowili przypomnieć mniej znaną bitwę pod Kłeckiem, do której doszło w maju 1656 r.

- Husarię kojarzymy z bitwą pod Kircholmem czy Wiedniem, a nawet Wielkopolanie na ogół nie wiedzą, że husaria walczyła też tutaj pod Kłeckiem niedaleko Gniezna – mówi Tomasz Łęcki.

Bitwa to jednak tylko jeden z elementów historii, którą obejrzą na żywo widzowie. Całość opowiada losy Wespazjana Kochowskiego - młodego poety, który walczył w wielkopolskim oddziale Stefana Czarnieckiego. Trzy dni przed bitwą, 5 maja 1656 roku, stacjonujące tu wojsko polskie zelektryzowała wieść o cudzie w gnieźnieńskiej katedrze. Krucyfiks stojący na jednym z bocznych ołtarzy zaczął… krwawić! Sceptyczny Wespazjan Kochanowski własnoręcznie dotknął krucyfiksu i upewniwszy się, sam później napisał: „to prawdziwa krew płynie”. Podobno właśnie wtedy obudził się w nim talent, którym zasłużył sobie na miano staropolskiego wieszcza.

d1ll4e1

W trwającym ponad godzinę widowisku weźmie udział 230 aktorów i statystów. W samej bitwie weźmie udział około 100 osób, ale będzie to głównie piechota.

- Samych husarzy w pełnym rynsztunku będzie pięciu. To członkowie grupy rekonstrukcyjnej – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Piotr Owczarek, rzecznik prasowy widowiska. – W bitwie nie zabraknie jednak widowiskowych wystrzałów z muszkietów i armat – dodaje.

Widowisko będzie pokazane aż sześciokrotnie: 26, 27 i 28 czerwca oraz 3, 4 i 5 lipca, za każdym razem o godz. 22 na terenie „Starego Probostwa” w Murowanej Goślinie. Organizatorzy spodziewają się, że w sumie obejrzy je około 8 tysięcy osób.

Bilety kosztują 30 zł (normalne) i 25 zł (ulgowe). Będzie je można nabyć na stronie www.bilety24.pl lub bezpośrednio przed widowiskiem.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1ll4e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ll4e1
Więcej tematów