Trwa ładowanie...
dg6usix
x-news/TVN 24

"Hurriyet": zabójca Olega Pieszkowa, pilota rosyjskiego Su-24, został aresztowany

• "Hurriyet": Alparslan Celik został zatrzymany
• Mężczyzna przyznał się do zabicia pilota rosyjskiego bombowca
• Pilot Oleg Pieszkow zginął w listopadzie zeszłego roku
• Jego samolot został zestrzelony przez tureckie F-16
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Hurriyet": zabójca Olega Pieszkowa, pilota rosyjskiego Su-24, został aresztowany
(Facebook)
dg6usix

Turecki dziennik "Hurriyet" opisuje, że Alparslan Celik, który przyznał się do zabicia rosyjskiego pilota, pojawił się w Turcji po pobycie w Syrii, gdzie walczył z siłami prezydenta Asada. Według dziennika Celik został zatrzymany w restauracji w zachodniej Turcji w Izmirze. na razie nie podano powodów aresztowania.

"Hurriyet" wskazuje, że oprócz Celika, policja aresztowała jeszcze 13 innych osób.

dg6usix

Alparslan Celik, zastępca dowódcy brygady syryjskich Turkmenów, powiedział, że to jego grupa zabiła Olega Peszkowa, pilota rosyjskiego bombowca Su-24, którego maszyna została zestrzelona 24 listopada 2015 roku.

Su-24 miał naruszyć mimo ostrzeżeń przestrzeń powietrzną Turcji w pobliżu granicy z Syrią. Rosja zaprzecza i twierdzi, że jej samolot w ogóle nie znalazł się w tureckiej przestrzeni.

Jak ustalono, rosyjskiemu oficerowi udało katapultować się z samolotu, został jednak schwytany i zastrzelony niedaleko miejscowości Jamadi. Celik tłumaczył to zabójstwo jako "właściwą reakcję za bombardowanie Turkmenów w Syrii". Chwilę wcześniej Pieszkow zbombardował pozycje Turkmenów.

Mediom w Rosji udało się ustalić, że Celik jest synem byłego burmistrza miasta Keban w prowincji Eliazig w Turcji.

Moskwa domagała się od Ankary aresztowania Celika i postawienia go przed sądem. Turcja jednak zignorowała te żądania, a Celik przez miesiące mógł swobodnie udzielać wywiadów i przekraczać granicę syryjsko-turecką.

dg6usix

Podziel się opinią

Share

dg6usix

dg6usix
Więcej tematów