Trwa ładowanie...
huragan

Huragan Alex uderzył we Francję, powódź we Włoszech. Są zaginieni

Strażacy poszukują ośmiu osób zaginionych podczas huraganów i powodzi, które przeszły nad południowo-wschodnią częścią Francji, a od świata odcięły kilka miejscowości. Ponad 12 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu. Na północy Włoch z powodu powodzi zginęła jedna osoba, 19 osób jest poszukiwanych.

Share
Francja. Agencja AFP informuje o ośmiu oficjalnie zaginionych osobach i trzech, z którymi nie ma kontaktu
Francja. Agencja AFP informuje o ośmiu oficjalnie zaginionych osobach i trzech, z którymi nie ma kontaktuŹródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER, SEBASTIEN NOGIER
d175s3n

Najbardziej dotknięte huraganami i lokalnymi podtopieniami gminy Francji znajdują się w dolinie rzeki Roya, w rejonie Tende oraz w dolinie Vesubie w regionie alpejskim.

Agencja AFP informuje o ośmiu osobach oficjalnie uznanych za zaginione i trzech, z którymi nie można się skontaktować. Wśród zaginionych jest dwóch strażaków, są także dwie osoby, które mogły zostać porwane przez wzburzoną wodę, gdy ich domy się zawaliły.

d175s3n

- Wiele domów zostało zniszczonych, niektóre miejscowości - m.in. Saint-Martin-Vesubie - są odcięte od świata - informuje AFP. W piątek w tej wiosce, liczącej około 1,4 tys. mieszkańców, został zniszczony most. Strażacy w nocy prowadzili prace wzmacniające konstrukcje uszkodzonej infrastruktury.

Teraz mieszkańcy miejscowości dotkniętych przez huragan zmagają się z problemami z komunikacją. Z informacji dostawcy energii Enedis wynika, że ponad 12 tys. gospodarstw nie ma dostępu do prądu.

 W sobotę rano do akcji ratunkowej wysłano helikoptery, ale zachmurzenie uniemożliwia przeprowadzanie pełnego rekonesansu.

d175s3n

 Zniszczone drogi utrudniają akcję ratunkową

 Wiele dróg w regionie nie nadaje się do użytku. Na przełęczy Turini, około dziesięciu kilometrów od Bollene-la Vesubie, droga została zamknięta ze względu na ryzyko osunięcia się ziemi - informuje AFP.

W Nicei w ośrodkach noclegowych schroniły się osoby, które nie mogły w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę dotrzeć do swoich domów.

"Jestem myślami ze wszystkimi ofiarami huraganu Alex" - napisał prezydent Emmanuel Macron na Twitterze, dziękując strażakom, żandarmom, policjantom i wszystkim służbom zaangażowanym w terenie.

d175s3n

Nie tylko Francja

W ciągu ostatniej doby powodzie wystąpiły również w północnych regionach Włoch i Szwajcarii. Z powodu złych warunków atmosferycznych przewrócił się jeden z domów w okolicach Piemontu, inne posiadłości zostały zalane. Zginęła jedna osoba, a 19 osób jest zaginionych.

Mały lockdown. 50 powiatów w strefach o większych restrykcjach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d175s3n

Podziel się opinią

Share
d175s3n
d175s3n
Więcej tematów