Trwa ładowanie...
d17eaw7

Huebner: Grupa Wyszechradzka razem do UE


Minister ds. europejskich Danuta Huebner uważa, że wspólne stanowisko państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników wzmocniłoby naszą siłę przetargową w negocjacjach z Unią Europejską.

d17eaw7
d17eaw7

Huebner ma nadzieję, że do spotkania przedstawicieli państw Grupy dojdzie w najbliższym czasie. Delegacje rządów: Polski, Czech, Słowacji i Węgier miały spotkać się w poniedziałek w Budapeszcie, by ustalić wspólne stanowisko w sprawie dopłat do rolnictwa dla krajów kandydujących do 15. Pod koniec stycznia, Komisja Europejska zaproponowała, by nowi członkowie w 2004 roku otrzymali 25% tego, co dostają farmerzy w Unii, a wyrównywanie poziomów trwałoby 10 lat.

Poniedziałkowe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej zostało jednak odwołane. Nowego terminu nie ustalono. Huebner wyraziła nadzieję, że Czechy, Wegry i Słowacja pomimo trudności w ustaleniu terminu spotkania, nie zrezygnują z przyjęcia wspólnego stanowiska w sprawie dopłat dla rolników.

Nie mam wątpliwości, że różne wydarzenia polityczne na Słowacji i Węgrzech oraz w Czechach mają wpływ na poszukiwanie partnerów do zajęcia wspólnego, zdecydowanego stanowiska. Natomiast Polska chciałaby, żeby ta współpraca miała charakter nie tylko wspólnego, przejściowego interesu, ale żebyśmy byli patrnerami również po akcesji - powiedziała Huebner.

Główni negocjatorzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którzy spotkali się w zeszłym tygodniu ustalili, że kraje kandydujące oczekują po wejściu do Wspólnoty równego traktowania w dostępie do unijnych środków przeznaczonych na wsparcie wsi i rolnictwa. (ajg)

d17eaw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17eaw7
Więcej tematów