ŚwiatHomoseksualiści już nie mogą pobierać się w Kalifornii

Homoseksualiści już nie mogą pobierać się w Kalifornii

W głosowaniu towarzyszącym
wtorkowym wyborom prezydenckim, mieszkańcy Kalifornii przyjęli
poprawkę do stanowej konstytucji, zakazującą małżeństw
homoseksualnych, które zalegalizowano tam na drodze orzeczenia
Sądu Najwyższego w maju bieżącego roku - wynika z ogłoszonych w
środę wstępnych wyników głosowania.

06.11.2008 | aktual.: 06.11.2008 09:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od kiedy z początkiem czerwca małżeństwa osób tej samej płci stały się w Kalifornii legalne, swoje związki sformalizowało 18 tys. takich par. Prokurator generalny najludniejszego stanu USA Jerry Brown oświadczył, że małżeństwa te pozostaną ważne.

52% kalifornijskich wyborców odpowiedziało się za przyjęciem poprawki. W dużej mierze była to zasługa czarnoskórych mieszkańców stanu, którzy masowo poszli do urn głosować na demokratycznego kandydata Baracka Obamę, a zarazem silnie sprzeciwiali się małżeństwom homoseksualnym.

Analogiczne poprawki do stanowych ustaw zasadniczych przyjęto także w Arizonie, Arkansas oraz na Florydzie. Wynik głosowania w Kalifornii stanowi jednak zaskoczenie, ponieważ stan ten był jednym z pierwszych, który zalegalizował homoseksualne małżeństwa, a tamtejsze społeczeństwo uważane jest za bardzo liberalne.

Tony Perkins, prezes konserwatywnego instytutu Rada Badań nad Rodziną (FRC) podkreśla w tym kontekście, że zwycięstwo demokratycznego kandydata w wyborach prezydenckich nie oznacza przyzwolenia na radykalną politykę społeczną, tylko na reformy gospodarcze.

- Partia Republikańska przegrała we wtorek, lecz nie wiąże się to z odrzuceniem tradycyjnych wartości moralnych ponieważ dwa stany, które opowiedziały się za Obamą - Floryda i Kalifornia - przyjęły także poprawki do konstytucji w sprawie małżeństw homoseksualnych - powiedział Perkins.

Agencja Associated Press wskazuje, że zwolennicy i przeciwnicy poprawki wydali w Kalifornii na promocję swoich stanowisk 74 mln dol. Tym samym, była to najdroższa kampania o tematyce społecznej w historii USA.

Źródło artykułu:PAP
Barack Obamagejusa
Komentarze (0)