Hołownia ostro do Tuska i Nawrockiego. "Nie dziś"
"Cały wolny świat będzie dziś czcił w Polsce pamięć ofiar tej nieludzkiej wojny. Nie dziś" - napisał w mediach społecznościowych Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu skomentował w ten sposób kąśliwą wymianę zdań między Donaldem Tuskiem a Karolem Nawrockim w sieci.
Marszałek Sejmu zamieścił w serwisie X wymowny wpis, upominając w ten sposób premiera Donalda Tuska i szefa IPN Karola Nawrockiego i nawiązując do ich wcześniejszej wymiany zdań i przerzucania się oskarżeniami.
"Cały wolny świat będzie dziś czcił w Polsce pamięć ofiar tej nieludzkiej wojny. Nie dziś" - napisał Szymon Hołownia, zamieszczając oba wspomniane wpisy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Broń jądrowa w Polsce. Gen. Polko ocenia zagrożenie ze Białorusi
W poniedziałek mija 80 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Tusk do Nawrockiego, Nawrocki do Tuska
W poniedziałek rano premier Donald Tusk uderzył w Karola Nawrockiego. "Kiedy budowaliśmy Muzeum II Wojny Światowej, zakładaliśmy, że będzie ważną instytucją publiczną. PiS z Nawrockim zrozumieli, że domem" - napisał szef rządu.
Na odpowiedź popieranego przez PiS kandydata nie musiał długo czekać.
"Kiedy w bólach budowaliście MIIWŚ, nie zapomnieliście o budowie apartamentu dla Pawła Machcewicza (Pana Doradcy, poprzedniego Dyrektora Muzeum). Dopóki nie wybudowaliście mu mieszkania w Muzeum, płaciliście za jego mieszkanie na Długim Targu" - napisał Nawrocki.
Wyraźnie zniesmaczony tą wymianą politycznych zarzutów był również kandydujący w wyborach marszałek Sejmu.
Szymon Hołownia podkreślił, że politycy powinni zająć się dziś obchodami wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz i pamięcią o ofiarach Holokaustu.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz
W poniedziałek rano rozpoczęły się obchody 80. rocznicy oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
To w nim Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. Zgodnie z informacjami Muzeum Auschwitz-Birkenau ok. 1 miliona z nich stanowili Żydzi, zamordowano również ok. 70 tys. Polaków, 18 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i około 12 tys. więźniów innych narodowości.
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w godzinach popołudniowych przed historyczną bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau z udziałem byłych więźniów, a także ok. 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe.
Źródło: WP/PAP