Pismo z RE ws. Romanowskiego. Jest reakcja Hołowni
16.07.2024 21:59, aktual.: 16.07.2024 22:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Szymon Hołownia odniósł się do opublikowanego w sieci pisma przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w którym ten ustosunkował się do wątpliwości związanych z immunitetem Marcina Romanowskiego. "Rola Sejmu ws. posła zakończyła się" - podał Hołownia.
"Rola Sejmu RP w sprawie posła Romanowskiego zakończyła się w ubiegły piątek podjęciem - na wniosek prokuratury - decyzji w sprawie immunitetu poselskiego" - napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia w serwisie X we wtorek wieczorem.
"Gdy tylko do mojego biura wpłynie korespondencja od przewodniczącego ZP Rady Europy, co jeszcze nie nastąpiło, niezwłocznie przekażę ją prokuraturze, która jest od początku wyłącznym dysponentem postępowania karnego" - stwierdził.
O istnieniu korespondencji poinformował w mediach społecznościowych pełnomocnik Marcina Romanowskiego - Bartosz Lewandowski, który opublikował treść listu w serwisie X. List wpłynął także do redakcji Wirtualnej Polski.
"Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w odpowiedzi na moją skargę oficjalnie uznaje, że poseł Marcin Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być natychmiast wypuszczony z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia procedury uchylenia mu immunitetu przez Parlament" - przekazał na Twitterze pełnomocnik posła, mec. Bartosz Lewandowski.
Mecenas Lewandowski poinformował przy okazji, że "składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa". Ma to się odbyć "w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczeniem uprawnień". Twierdzi on również, że "to jest kompromitacja na skalę międzynarodową".
Pełnomocnik Romanowskie przekazał również, że pismo trafiło do Sądu "wraz z wnioskiem o natychmiastowe zwolnienie osoby zatrzymanej" - oznajmił, dodając: "Czynność przedstawienia zarzutów jest prawnie bezskuteczna, zatrzymanie było nielegalne, a wobec osób odpowiedzialnych za przekroczenie uprawnień i bezprawne pozbawienie wolności zostaną podjęte kroki prawne po zwolnieniu mojego Klienta".
Spór o drugi immunitet
Mecenas, który ocenia, że - mimo uchylenia Romanowskiemu immunitetu przez Sejm - chroni go immunitet członka ZP RE, informował wcześniej we wtorek, że wysłał do organów Rady Europy skargę na działania polskiej prokuratury i służb.
Z oceną pełnomocnika Romanowskiego nie zgadza się Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. Według niej immunitet ZP RE nie wyłączał możliwości zatrzymania Romanowskiego i przedstawienia mu zarzutów. Immunitet ten - jak mówił rzecznik PK prok. Przemysław Nowak - znajduje zastosowanie wyłącznie do czynów popełnionych w związku ze sprawowaniem mandatu lub w czasie posiedzenia ZP RE lub prac podkomisji.
Poinformował też, że prokurator samodzielnie uznał, iż immunitet nie znajduje w tej sprawie zastosowania na podstawie przepisów regulujących status Rady Europy.