Hołownia daje ultimatum Morawieckiemu. Trzy dni
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dał Mateuszowi Morawieckiemu trzy dni na zrzeczenie się immunitetu w sprawie wyborów kopertowych. Sejm zajmie się tą sprawą najprawdopodobniej na początku lutego.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że były premier Mateusz Morawiecki ma trzy dni na decyzję o zrzeczeniu się immunitetu w związku z tak zwanymi wyborami kopertowymi. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, sprawa ta ma być rozpatrywana przez Sejm na początku lutego.
Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że w 2020 roku jako premier przekroczył swoje uprawnienia, organizując wybory prezydenckie w trybie korespondencyjnym. Morawiecki zadeklarował, że sam zrzeknie się immunitetu, twierdząc, że działał zgodnie z konstytucją.
- Sam bardzo chętnie zrzeknę się immunitetu, bo nie chcę się za nim kryć. A w sprawie zasadniczej jestem przekonany o tym, że prawda się obroni - mówił Morawiecki w ubiegłym tygodniu w telewizji Republika.
Hołownia o immunitecie Morawieckiego. Były premier ma trzy dni na zrzeczenie się
Hołownia przekazał, że dokumenty związane z wnioskiem prokuratury zostały skierowane do komisji regulaminowej i spraw poselskich. Decyzja o dalszym procedowaniu zależy od szefa komisji, posła KO Jarosława Urbaniaka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niejasne finanse Polski 2050? "Jestem już przyzwyczajony do ataków"
Wiosną 2020 roku, w trakcie pandemii COVID-19, Morawiecki polecił Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Ustawa weszła w życie 9 maja 2020 r., ale decyzje premiera zapadły już 16 kwietnia.
Wybory nie odbyły się 10 maja, a Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła brak możliwości głosowania. Ostatecznie wybory przeprowadzono 28 czerwca w lokalach wyborczych.
Przeczytaj również: Wykorzystali kobiety. Nagrywali, jak się nad nimi znęcają
We wrześniu 2020 roku WSA w Warszawie orzekł, że decyzja Morawieckiego naruszyła prawo, w tym konstytucję. Wyrok stał się prawomocny w czerwcu 2024 r. po oddaleniu skarg kasacyjnych przez Naczelny Sąd Administracyjny.