Hiszpania. Usunięto pomnik Jana Pawła II
Kościół oraz cześć polityków w Hiszpanii domagają się powrotu pomnika papieża Jana Pawła II na wzgórzu Monte del Gozo. Monument został usunięty ze względu na zły stan techniczny, jednak od dłuższego czasu nie wracał na miejsce.
W marcu 2021 roku władze Galicji podjęły decyzję o usunięciu pomnika Jana Pawła II znajdującego się na Monte del Gozo w Santiago de Compostela. Jako przyczynę decyzji wskazano zły stan monumentu spowodowany upływem czasu i warunkami pogodowymi.
Po kilku miesiącach od demontażu lokalne władze ogłosiły jednak, że zamiast pomnika pojawi się tam "miejsce zieleni". Zamiast monumentu pozostaną cztery płyty pamiątkowe, które wcześniej składały się na cokół. Dziennik "El Espanol" odnotował liczne protesty ze strony organizacji katolików świeckich, które domagają się przywrócenia pomnika polskiego papieża.
- Władze Galicji usunęły pomnik Jana Pawła II, obrońcy wolności, natomiast pomnik komunistycznego zbrodniarza Che Guevary pozostał nietknięty w Oleiros - powiedział w rozmowie z Vatican News protestujący Francisco Jose Contreras.
Zobacz też: Jan Paweł II nie dał rady. Udało się dopiero papieżowi Franciszkowi
W piątek hiszpański eurodeputowany z prawicowo-populistycznej partii Vox Hermann Tertsch bezpośrednią winą za usunięcie pomnika Jana Pawła II obarczył premiera regionu Feijoo. "To ten papież pomógł zakończyć z komunizmem na Wschodzie i nie był przyjacielem (gangów) narkotykowych, ani masonów. To wystarczający powód" - napisał na Twitterze hiszpański europoseł.
PAP cytuje portal Hispanidad, który twierdzi, że usunięcie pomnika jest dowodem na postępujące "pogaństwo Europy". Zaznacza, że paradoksalnie usunięty został monument w miejscu, w którym Jan Paweł II mówił o chrześcijańskich korzeniach Europy. "Równocześnie z usunięciem pomnika KE Ursuli von der Leyen jest zaangażowana w dechrystianizację Europy, prześladując Polskę i Węgry, ostatnie chrześcijańskie reduty UE" - dodał hiszpański portal.