Trwa ładowanie...

Hiszpania. COVID-19 chorobą zawodową. Sąd wydał orzeczenie

Hiszpański sąd w mieście Talavera de la Reina zdecydował, że COVID-19 należy uznać za chorobę zawodową w przypadku pracowników służby zdrowia. Jest to bezprecedensowe orzeczenie w tym kraju.

Share
Hiszpania. COVID-19 chorobą zawodową. Sąd wydał orzeczenie
Hiszpania. COVID-19 chorobą zawodową. Sąd wydał orzeczenieŹródło: Getty Images, Fot: Pedro Sánchez
d3mnwbp

O sprawie poinformował w piątek hiszpański związek zawodowy CSIF, wspierający kobietę, która zaskarżyła państwowego ubezpieczyciela, tzw. Seguridad Social. Na konferencji prasowej przekazano, że zakażonej pielęgniarce pracującej w jednej z przychodni odmówiono wypłaty całości pensji za okres, gdy przebywała na zwolnieniu lekarskim.

Kobieta dostała jedynie 75 proc. wynagrodzenia, ponieważ - jak tłumaczyło kierownictwo placówki - państwowy ubezpieczyciel ocenił infekcję koronawirusem jedynie jako tzw. wypadek przy pracy.

d3mnwbp

"Do czasu orzeczenia, które zapadło 21 maja w Talavera de la Reina, Seguridad Social nie uznał nigdy COVID-19 za chorobę zawodową, co potwierdzają statystyki" - oświadczyły władze CSIF.

Hiszpania. Sąd uznał COVID-19 za chorobą zawodową

W aktach sprawy podkreślono, że zainfekowana pielęgniarka wskazała w pozwie przeciw ubezpieczycielowi, że na skutek COVID-19 wystąpił u niej ciężki ostry zespół oddechowy, który figuruje na liście chorób zawodowych.

Sąd orzekł, że kobieta musi otrzymać wypłatę pełnego wynagrodzenia za okres swojej nieobecności w pracy.

Zobacz też: Otwarcie restauracji. Prof. Simon sceptyczny: Może być bardzo dużo zakażeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mnwbp

Podziel się opinią

Share
d3mnwbp
d3mnwbp
Więcej tematów