Historyczny moment. "Kończą się tragiczne dzieje, które trwały ponad 70 lat"

Wyprowadzono szczątki ofiar stalinizmu z "Łączki" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i przewieziono je na Cmentarz Północny. "Oto ostatnie szczątki ofiar terroru komunistycznego, pochowane tutaj pod osłoną nocy w bezimiennych dołach" - napisał w liście Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Historyczny moment. "Kończą się tragiczne dzieje, które trwały ponad 70 lat"
(PAP)
WP

Szczątki ofiar zostały odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Na Cmentarz Północy przewieziono je w 29 trumienkach i 18 skrzyniach.

"Bardzo wielu niezłomnych żołnierzy drugiej konspiracji nadal czeka na to, byśmy ich odnaleźli. Jestem przekonany, że na nas spoczywa obowiązek patriotyczny, chrześcijański i ludzki, by dołożyć wszelkich starań dla dopełnienia tej ostatniej powinności wobec naszych narodowych bohaterów. I jako Prezydent Rzeczypospolitej chcę dzisiaj Państwa zapewnić o moim poparciu dla tego dzieła" - dodał Andrzej Duda.

Prezydent Duda na warszawskich powązkach

WP

Na uroczystości został odczytany też list premier Beaty Szydło. "Dzisiejsze wydarzenie jest znaczącym wyrazem elementarnej historycznej sprawiedliwości. To ważne ogniwo wypełniania naszego moralnego zobowiązania wobec ludzi, którzy swym życiem dali świadectwo autentycznego patriotyzmu. Prowadzenie przez Instytut Pamięci Narodowej poszukiwania, ekshumacje, badania genetyczne, stopniowo przywracają pamięć o wielkich postaciach naszej historii. Niepodległa Polska odzyskuje swoich bohaterów" - napisała w liście premier.

Prezes IPN: jesteście elitą Polski

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, który prowadził badania na "Łączce", podkreślił, że od lat podejmowane są starania przywrócenia pamięci o osobach pochowanych na "Łączce" i przypisaniu im imion i nazwisk. Wyraził nadzieję, że "powstanie Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych".

WP

Prezes IPN Jarosław Szarek podziękował m.in. wiceprezesowi Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektorowi Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztofowi Szwagrzykowi oraz wolontariuszom. - To dzięki wam wzrasta ziarno niepodległej, wielkiej, dumnej, uczciwej Polski. Wierzę, że to dzięki pracy, dzięki poświęceniu, tak wychowacie własne dzieci, tak ukształtujecie środowiska, w których mieszkacie i pracujecie. To wy jesteście elitą Polski, z której wyrośnie lepsza przyszłość - powiedział.

Kogo zidentyfikowano na "Łączce"?

Na "Łączce" na Powązkach w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset osób przeciwstawiających się rządzącym. Wśród zidentyfikowanych szczątków odnaleziono m.in Zygmunta Szendzielarza "Łupszkę", Hieronima Dekutowksiego "Zaporę", a także ostatniego dowódcę Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisława Kasznica.

WP
WP
WP