Trwa ładowanie...
d1frxub

Historyczny kompromis katolików z protestantami

Główne partie polityczne Irlandii Północnej reprezentujące katolików i protestantów zawarły w nocy z czwartku na piątek kompromisowe porozumienie o współpracy i podziale władzy kończące spór grożący kryzysem rządowym.

d1frxub
d1frxub

Porozumienie między protestancką Partią Demokratycznych Unionistów i katolicką Sinn Fein (My Sami) przewiduje przekazanie władzom w Belfaście przez centralny rząd w Londynie uprawnień w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i nadzoru nad siłami policyjnymi.

Jak oświadczył przywódca unionistów Peter Robinson, Irlandia Północna będzie miała po raz pierwszy własnego ministra sprawiedliwości. Jednak, według niektórych relacji, nie wszyscy unioniści zdają się popierać zawartą ugodę.

- Wierzę, że Zgromadzenie (parlament prowincji) i instytucje polityczne mogą teraz działać na podstawie równości, sprawiedliwości i partnerstwa - powiedział przywódca Sinn Fein Gerry Adams.

Porozumienie zawarto po trwających bez przerwy 10 dni rozmowach. Umożliwi ono przetrwanie obecnego rządu prowincji składającego się z przedstawicieli unionistów i katolików z Sinn Fein.

Ma ono szanse skonsolidować tzw. Porozumienie z Wielkiego Piątku z roku 1998 r., które zakończyło trwającą prawie 30 lat wojnę domową między katolikami i protestantami, w której zginęło ponad 3600 osób.

Do Belfastu mają przybyć premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii, Gordon Brown i Brian Cowen, którzy ogłoszą szczegóły porozumienia na konferencji prasowej.

d1frxub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1frxub
Więcej tematów