Trwa ładowanie...
dj5m1e0
dj5m1e0

Hillary Clinton wzywa prezydenta USA do presji na Polskę

(AFP)
Senator Hillary Clinton wezwała prezydenta George'a Busha do wywarcia nacisku na polski rząd w celu przyspieszenia zwrotu własności skonfiskowanej podczas okupacji niemieckiej i przez byłe władze komunistyczne Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dj5m1e0

Prezydent Bush powinien jasno zakomunikować polskim władzom, że dla utrzymania swojej wiarygodności Polska musi stworzyć przejrzysty system zwrotu mienia odebranego ofiarom holocaustu i ich rodzinom - stwierdziła, dodając, że tysiące nowojorczyków lub ich rodziny ucierpiało na skutek wojny lub po niej i teraz oczekują sprawiedliwości.

H. Clinton - demokratyczna senator z Nowego Jorku - należy do grupy dziewięciu członków Senatu, którzy wysłali wspólny list do prezydenta przed jego pierwszą podróżą do Europy. W liście ostrzegają, że deputowani stanowi biorą pod uwagę możliwość pozwania polskiego rządu przed amerykańskie sądy.

Autorzy listu ponaglają Busha, by podkreślił wobec polskiego rządu, że wszelkie regulacje, które będą ograniczać czyjeś prawa do zwrotu lub rekompensaty ze względu na brak obywatelstwa polskiego, są dyskryminujące.

Grupa senatorów wyraża także w liście rozczarowanie, że Polska tak opóźnia zwrot mienia.

We wrześniu ubiegłego roku Światowy Kongres Żydów nagrodził Hillary Clinton za działania na rzecz przywrócenia własności ofiarom holocaustu. (pr)

Polish News

dj5m1e0

Podziel się opinią

Share

dj5m1e0

dj5m1e0
Więcej tematów