PolskaHierarcha w ukryciu

Hierarcha w ukryciu

Podczas konsystorza 22 lutego Benedykt XVI
ogłosi nominacje kardynalskie. Wśród dwudziestu "książąt Kościoła"
znajdzie się prawdopodobnie metropolita krakowski abp Stanisław
Dziwisz. Eksperci od spraw Kościoła uważają, że nominacja dla
metropolity krakowskiego jest niemal pewna - zapowiada "Gazeta
Krakowska".

Prawie wszyscy krakowscy metropolici byli w XX kardynałami. Jednak np. abp Sapieha musiał czekać na purpurę ponad 40 lat. - Watykańskie młyny mielą powoli - śmieje się Stefan Wilkanowicz, publicysta "Znaku".Pojawiły się doniesienia, że abp Dziwisz jest kardynałem in pectore (w ukryciu)
mianowanym jeszcze przez Jana Pawła II. Obecny papież miałby ogłosić, kto pełni funkcję in pectore.

Wielu jednak wątpi w taką możliwość. - Zasada jest taka: kardynałów mianuje żyjący papież - tłumaczy Janusz Poniewierski, publicysta "Znaku". Przyznaje jednak, że Jan Paweł II mógł np. nie ogłosić tego publicznie, ponieważ mogłoby być źle widziane w rzymskiej kurii, że Jego sekretarz zostaje kardynałem. - Nawet gdyby powiedział o tym kardynałowi Ratzingerowi, ten nie będzie raczej tego ujawniał publicznie.

Co w życiu krakowskiego Kościoła zmieni purpura abpa Dziwisza? - Jeden z kardynałów mawiał, że to godność krawiecka, bo zmienia się strój - żartuje ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego". - Kraków jako pierwsze miasto w Polsce będzie miał trzech kardynałów - dodaje. Poza udziałem w konklawe, kiedy wybiera się papieża, kardynał zwykle uczestniczy w pracy którejś z kongregacji.

Kardynałowie to elitarne grono, które ma duży nieformalny wpływ na życie Kościoła. Papież zasięga ich rady w wielu kwestiach. Nie wydaje się jednak, żeby te kwestie miały wpływ na polski Kościół. - Dla metropolity zmieni się tylko tytulatura. Nie sądzę, że pozycja metropolity w polskim Kościele wzrośnie. Już teraz ma olbrzymi autorytet, nie przybędzie mu go od tytułu kardynalskiego - kwituje Poniewierski. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)