Trwa ładowanie...

Henryk Wujec: sytuacja na Ukrainie podważa autorytet Władimira Putina

- Janukowycz myślał, że można oszukać i grać na zwłokę, a przy takim proteście trzeba rozmawiać. Nie ma innego wyjścia - uważa Henryk Wujec, dawny opozycjonista, doradca prezydenta RP. - To głupota polityczna doprowadziła do starć na ulicach - dodał. Odpowiadając na pytanie o stanowisko Rosji na temat sytuacji na Ukrainie, Henryk Wujec nie był pewien, czy obecna sytuacja jest w interesie prezydenta Rosji. - To podważa również autorytet Putina. Jak on wygląda przed igrzyskami w Soczi? Jak satrapa, który doprowadził do takich wydarzeń na Ukrainie - dodał Wujec.
Share
Nie ustają zamieszki na Ukrainie
Nie ustają zamieszki na UkrainieŹródło: PAP/EPA, Fot: Roman Pilpey
d3v2jdq

- Zawsze, kiedy są jakieś ostre spięcia, tak jak w czasach „Solidarności”, to pojawiają się grupy bardzo radykalne. Jest tak zazwyczaj, gdy brakuje reakcji polityków – ocenił Wujec.

Pytany, czy protest jest jeszcze proeuropejski, czy już tylko antyrządowy uznał, że „sytuacja jest złożona, gdyż jest spokojny Majdan, ale są też rzesze radykalnej młodzieży. Radykalizm pozostanie, jeśli nie będzie odpowiedniego politycznego rozwiązania. Powinni je zaproponować liderzy opozycji”.

d3v2jdq

Przyjęte przez Radę Najwyższą kontrowersyjne ustawy określił mianem „prawnego zamachu stanu”.

Zdaniem Henryka Wujca prezydent Janukowycz wszystkie swoje decyzje podporządkował ewentualnej przyszłej reelekcji na stanowisku głowy państwa. - Przerażony tym, że może nie zostać wybrany, zrobił w tył zwrot i podjął decyzje kompletnie inne niż ktokolwiek mógł się spodziewać - wyjaśnił Wujec.

Janukowycz zdaniem Wujca jest skazany na rozmowy z opozycją. - Nie ma wyjścia, bo siłą tego nie zdusi - powiedział polityk.

Odpowiadając na pytanie o stanowisko Rosji na temat sytuacji na Ukrainie, Henryk Wujec nie był pewien, czy obecna sytuacja jest w interesie prezydenta Rosji. - To podważa również autorytet Putina. Jak on wygląda przed igrzyskami w Soczi? Jak satrapa, który doprowadził do takich wydarzeń na Ukrainie - dodał Wujec.

* Źródła: TVP Info*

d3v2jdq

Podziel się opinią

Share
d3v2jdq
d3v2jdq
Więcej tematów