Helsińska Fundacja Praw Człowieka obchodzi 20. urodziny
Helsińska Fundacja Praw Człowieka obchodzi w tym roku 20. rocznicę powstania. Od dwóch dziesięcioleci organizacja pilnuje przestrzegania podstawowych praw jednostki, monitoruje postępowania sądowe, edukuje. W ciągu dwudziestu lat zmieniła się skala i rodzaj problemów, jednak jak podkreśla Stefan Starczewski z Rady Fundacji w Polsce wciąż jest wiele do zrobienia w dziedzinie praw człowieka.
12.12.2009 | aktual.: 12.12.2009 02:52
Jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów jest sądownictwo. Sprawy toczą się dziesięć lat, co jest skandalem z punktu widzenia kodeksu praw człowieka - podkreśla Stefan Starczewski. Fundacja monitoruje postępowania sądowe - codziennie do fundacji wpływa około 50 skarg.
Od pewnego czasu Fundacja zajmuje się też prawami emigrantów w Polsce. Długa procedura otrzymania statusu uchodźcy, brak pomocy socjalnej - z tym najczęściej zgłaszają się do Fundacji - podkreśla jej pracownica Ewa Ostaszewska i dodaje, że z pomocy fundacji korzysta większość z corocznej 10-tysięcznej fali imigracji.
Jak podkreśla Halina Bortnowska w Polsce ostatnio jest coraz gorszy klimat do mówienia o prawach człowieka. To niepokojące zjawisko, bo prawa człowieka coraz częściej są postrzegane jako niepotrzebny sentymentalizm - podkreśla publicystka.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka powstała w 1989 roku z inicjatywy założonego w latach 80. Komitetu Helsińskiego. Fundacja należy do Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka.