Harpoony z Danii jadą do Ukrainy. Bezczelna odpowiedź Rosji
Dania zdecydowała się przekazać Ukrainie rakiety przeciwokrętowe dalekiego zasięgu. Mogą one pomóc w obronie wybrzeża, atakowanego przez rosyjskiego agresora. Pociski Harpoon produkcji amerykańskiej mają zasięg do 200 kilometrów. Podobna broń zatopiła już rosyjski okręt. Rosjanie na informację o nowych dostawach dla Ukrainy zareagowali natychmiast i to w tonie, który można nazwać bezczelnym.
Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Duńczycy z satysfakcją donoszą o przekazaniu nowej, skutecznej broni Ukrainie. Jak informują agencje, przesyłka z Danii powinna dobrze uzupełnić arsenał obronny sił ukraińskich. Anders Puck Nielsen z Duńskiej Akademii Obrony Narodowej ocenia, że pociski Harpoon przypominają używane już przez Ukrainę rakiety Neptun, dzięki którym w kwietniu udało się zatopić rosyjski krążownik rakietowy.
Na wiadomość o tym nowym transporcie dla ukraińskiego i przekazaniu wojsku Harpoonów wraz z systemem wyrzutni natychmiast zareagowała ambasada Rosji w Kopenhadze. Ta okazja do skomentowania sprawy stała się dla Rosjan znów dobrym momentem, by za wojnę, którą rozpoczęli w Ukrainie, a także za spowodowaną przez nich śmierć wielu niewinnych ludzi obwiniać innych. "Zamiast nakłaniania Ukrainy, by zasiadła do stołu negocjacyjnego, kraje zachodnie, wśród których Dania nie jest w ostatnim szeregu, nadal pompują Kijów bronią. Polegając na kontynuacji działań wojennych, celowo odkładają początek pokoju na tej ziemi i zwiększają liczbę ofiar".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Nerwowa reakcja Rosji nie dziwi. W poniedziałek sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że około 20 państw obiecało Ukrainie większą pomoc zbrojeniową. Broń przesłana ma być między innymi z Czech, Włoch, Grecji, Norwegii i Polski. Dania, oprócz pocisków Harpoon, przekazuje ich wyrzutnie. To jednak, jak powiedziała w programie stacji TV2 Denmark duńska premier Mette Fredriksen, "tylko część tego, o co prosiła Ukraina i czego potrzebują do walki".
Harpoony z Danii wspomogą obrońców Ukrainy
W zeszłym tygodniu ekspert ds. marynarki Bryan Clark z Hudson Institute oszacował w rozmowie z Reutersem, że Ukraina będzie potrzebowała pocisków przeciwmorskich o zasięgu ponad 100 kilometrów, aby obalić rosyjską blokadę morską.
- Ukraina może zatopić największe rosyjskie okręty, ponieważ nie mają one kryjówki na Morzu Czarnym - ocenił Clarc. Brytyjskie Ministerstwo Obrony oszacowało, że na Morzu Czarnym znajduje się około 20 rosyjskich okrętów wojennych, w tym okręty podwodne.
Ukraińscy jeńcy z Azowstalu. Rosja publikuje nagranie
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski