Trwa ładowanie...
dnw2c6a

Hanna Zdanowska miażdży PiS. Przewaga jest gigantyczna. Najnowszy sondaż

Na nic zdał się czarny PR wokół prezydent Łodzi. Z najnowszego sondażu Kantar Millward Brown wynika, że może wygrać już w pierwszej turze wyborów samorządowych z wynikiem 62 proc. To aż o 48 proc. więcej niż drugi w klasyfikacji kandydat PiS Waldemar Buda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hanna Zdanowska została skazana za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera
Hanna Zdanowska została skazana za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera (Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Stańczak)
dnw2c6a

Sondaż został przeprowadzony dla "Faktów" i TVN24. Na Budę chce oddać głos 14 proc. badanych. Pozostali kandydaci pozostają daleko w tyle. Urszula Janiak-Niziołek (KWW Tak!) może liczyć na 3 proc. poparcia. Na Agnieszkę Wojciechowską-Van Heukelom (KWW Agnieszki Wojciechowskiej Bezpartyjni), Krzysztofa Lipczyka (KWW Wolność Murem za Łodzią) i Rafała Górskiego (KWW Kukiz'15) zagłosować chce po 1 proc. badanych.

11 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje, a 7 proc. nie chciało ujawnić, na kogo odda głos.

Zdecydowana większość (77 proc.) ankietowanych zadeklarowała, że "na pewno" weźmie udział w wyborach. "Raczej" do urn pójdzie 10 proc. pytanych. 7 proc. respondentów "na pewno" nie pójdzie na wybory samorządowe. Odpowiedź "raczej nie" wybrało 2 proc. uczestników ankiety, a 4 proc.: "Nie wiem/trudno powiedzieć/ jeszcze nie zdecydowałem(am)".

dnw2c6a

II tura

Jeszcze bardziej klarowna sytuacja jest w II turze. Ankietowani pytani "czy gdyby doszło do drugiej tury wyborów prezydenckich w Łodzi, w której spotkaliby się Waldemar Buda i Hanna Zdanowska, to czy wziąłby (wzięłaby) Pan (Pani) udział w drugiej turze głosowania?" w zdecydowanej większości (74 proc.) odpowiedzieli: "na pewno tak". 11 procent - "raczej tak", 6 proc. badanych "na pewno" nie wzięłoby udziału w głosowaniu, a 3 procent "raczej nie". 6 procent badanych odpowiedziało, że nie wie.

Wyniki? Chęć oddania głosu w II turze na Zdanowską deklaruje 73 proc. respondentów. Na Waldemara Budę - 18 proc. Różnica zwiększa się więc w tym przypadku do 55 punktów proc. 9 procent ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo odda głos.

Zapowiedzi Zjednoczonej Prawicy

Badani przez Kantar Millward Brown pytani byli również o zapowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy, że nawet jeśli Hanna Zdanowska wygra w Łodzi, to z powodu wyroku sądowego nie będzie mogła objąć urzędu. "Czy te zapowiedzi wpłynęły na to, jak zamierza Pan (Pani) głosować?". "Nie" - odpowiedziało 83 proc. respondentów. 8 proc. wskazało odpowiedź: "tak, zamierzam teraz głosować na Hannę Zdanowską". 3 proc. badanych odpowiedziało: "Tak, zamierzam głosować na innego kandydata (ani Budę ani Zdanowską)", a 2 proc.: "Tak, zmierzam teraz głosować na Waldemara Budę". 4 proc. ankietowanych nie wie, czy te zapowiedzi wpłynęły na to, jak zamierzają głosować.

dnw2c6a

Sondaż Kantar Millward Brown został zrealizowany telefonicznie w dniach 13-15 października 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Łodzi.

Wyrok

Przypomnijmy, prezydent Łodzi została pod koniec września skazana za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera. Wyrok jest prawomocny. W wydanym oświadczeniu podkreślała, że "nie zrobiła nic złego".

- PiS, który nie potrafi wygrywać wyborów w uczciwej walce, próbuje kruczkami prawnymi zaatakować bardzo lubianych prezydentów miast - komentował w ubiegłym tygodniu poseł PO Arkadiusz Myrcha w programie "Tłit".

dnw2c6a

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Druga - jeśli będzie konieczna - 4 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Polityczna wojna w Łodzi. Arkadiusz Myrcha kreśli czarny scenariusz

dnw2c6a

Podziel się opinią

Share
dnw2c6a
dnw2c6a
Więcej tematów