Handel i produkcja narkotyków w 7‑minutowej kreskówce
O problemach związanych z produkcją i handlem narkotykami, uzależnieniem oraz łamaniem praw człowieka opowiada animowany raport Global Drug Policy (Światowej Polityki
Narkotykowej) wyprodukowany przez łódzkie studio Se-ma-for.
Jak poinformowała Maja Ruszpel z Global Drug Policy, International Drug Policy Animated Report 2009 to krótka animacja podsumowująca ostatnie 10 lat polityki narkotykowej na świecie, "graficzna ilustracja paradoksów i absurdów światowej polityki narkotykowej różnych kontynentów i państw".
Film pokazuje m.in. która z narodowości dominuje w więzieniach w USA i w jaki sposób karze się tam ciężarne, które miały kontakt z narkotykami, z jakimi kłopotami spotykają się osoby używające heroiny w Rosji, jak drastyczne kary stosują Chiny czy Tajlandia wobec osób, które miały jakikolwiek kontakt z nielegalnymi substancjami i jaki wpływ ma obecna polityka na epidemię HIV czy przemoc związaną z produkcją konopi i koki w krajach Ameryki Łacińskiej lub opium w Afganistanie.
Film we współpracy z Global Drug Policy wyprodukowało łódzkie studio Se-ma-for. Autorki filmu to absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, na kierunku Animacji - Paulina Majda i Anna Błaszczyk. Muzykę do filmu napisał Krzysztof Jaryczewski - były wokalista "Oddziału Zamkniętego".
Technika animacji nawiązuje do stylistyki plakatowej. Film trwa 7 minut i został przygotowany w wersji polsko i anglojęzycznej. Premiera filmu odbędzie się 5 marca w warszawskiej Galerii Zachęta podczas konferencji "Świat bez narkotyków? Dyskusja o obecnej polityce narkotykowej przed spotkaniem ONZ". Później film będzie dostępny w internecie.
Global Drug Policy to zainicjowany w styczniu 2008 r. program Open Society Institute - fundacji założonej przez George'a Sorosa, zajmującej się promowaniem demokracji, praw człowieka i reform społeczno-ekonomicznych. Open Society Institute finansuje m.in. polską Fundację Batorego. Głównym celem programu Global Drug Policy jest wypracowanie zrównoważonego podejścia do problemu narkotyków, które więcej uwagi poświęcałoby zagadnieniom praw człowieka.