Trwa ładowanie...

Hakerzy mieli przechwycić rozkaz Rosji. Dotyczy propagandy

Hakerzy z międzynarodowej grupy Anonymous mieli przechwycić rozkaz, sygnowany przez Ministerstwo Federacji Rosyjskiej. Wynika z niego, że rosyjskie ministerstwo obrony miałoby zlecić przygotowanie propagandowych filmów, które w zafałszowany sposób ukazywałyby rzekome, "brutalne" traktowanie jeńców rosyjskich przez żołnierzy Ukrainy. Jeden z ekspertów jest jednak zdania, że możemy mieć do czynienia z nieprawdziwym dokumentem.

Hakerzy przechwycili rozkaz rosyjskiego ministerstwa obrony, datowany na 21 marca. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu (na zdjęciu) natomiast od kilkunastu dni nie był widziany publicznie  Hakerzy przechwycili rozkaz rosyjskiego ministerstwa obrony, datowany na 21 marca. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu (na zdjęciu) natomiast od kilkunastu dni nie był widziany publicznie Źródło: East News, fot: -
dvxlddh
dvxlddh

Na Twitterze znalazł się skan rosyjskiego dokumentu, z którego wyczytać można, że w spreparowanych nagraniach - których stworzenie zleciło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej - "ukraińscy wojskowi" mają szydzić z "rosyjskich jeńców wojennych".

"Rozkazuję: Opracować i rozpowszechnić serię materiałów wideo demonstrujących nieludzkie zachowanie personelu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy i formacji nacjonalistycznych na terytorium Ukrainy w stosunku do jeńców, którzy wyrazili dobrowolną chęć poddania się" - napisano w rosyjskim dokumencie.

dvxlddh

Hakerzy przechwycili rozkaz Rosjan. Kreml chce publikowania spreparowanych nagrań z wojny w Ukrainie

Rosyjski resort obrony miał też zlecić zarzucanie armii Ukrainy, że ta "narusza Konwencję Genewską" w stosunku do jeńców. Poniżej skan przechwyconego rosyjskiego dokumentu:

Cel takiego zabiegu propagandowego byłby prosty. Jest on zresztą wytłumaczony w przechwyconym przez hakerów skanie - Rosjanie próbują zmienić narrację o wojnie, by rosyjscy żołnierze nie składali broni czy nie uciekali z wojska.

Fakty są takie, że Ukraińcy wykazują się łagodnym, cywilizowanym traktowaniem jeńców z armii swojego wroga. Zachęcają też Rosjan, by opuszczali swoje wojsko i nie brali udziału w krwawej wojnie.

dvxlddh

To może być fake?

Jak jednak wskazuje włoski dziennikarz fact-checkingowy David Puente, w kontekście opublikowanego na Twitterze dokumentu powinniśmy zachować czujność. Pojawiają się bowiem pewne przesłanki wskazujące na to, że może być to fake news.

Peunte wyjaśnia, że taki sam podpis - jaki widnieje na opublikowanym dokumencie - można znaleźć w quizie na jednej z rosyjskich stron o nazwie "Test: co mówi twój podpis?".

dvxlddh

Puente zamieścił też screen. "Podpis na rosyjskiej stronie jest tym, który jest ustawiony jako podglądowy w udostępnieniach" - napisał.

Rozkaz podpisał "tymczasowy" minister obrony

Rozkaz rosyjski miał być wydany 21 marca br. Na dokumencie widnieje podpis "tymczasowego" ministra obrony Federacji Rosyjskiej, generała Bułhakowa - który zastępować ma nieobecnego Siergieja Szojgu. To jeszcze bardziej wskazuje na bardzo zagadkowe okoliczności zniknięcia szefa resortu. Przypomnijmy, że Szojgu ostatni raz widziany był w mediach na początku marca.

dvxlddh

Zobacz też: Tak Putin będzie obalony? Koncepcja byłego premiera

Taki dokument mógłby także wskazywać na to, że pogłoski dotyczące tajemniczego zniknięcia Szojgu mogą być uzasadnione. Wiele osób spekuluje także na temat szykowanego zamachu stanu, wycelowanego z kolei w Putina.

Przypomnijmy, że po kilkunastu dniach zniknięcia oraz całkowitego milczenia na temat nieobecności Szojgu, Kreml stwierdził, że minister obrony w ostatnich dniach miał dostać zawału. Są to jednak informacji powtarzane jedynie przez władzę putinowską.

dvxlddh

Źródło: YourAnonNews, Twitter, Wiadomości WP

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvxlddh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dvxlddh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj