Wojna w Ukrainie. Alarmy lotnicze w wielu miastach. Głośne eksplozje w Kijowie [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 34. dzień rosyjskiej inwazji. Wieczorem w wielu miastach Ukrainy znów rozległy się alarmy lotnicze. Pojawiły się informacje o głośnych odgłosach wybuchów w Kijowie i Charkowie. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.
- • Hakerzy Anonymous znów zaatakowali. Wykasowali 65 TB danych z systemu Rossawiacji - Federalnej Agencji Transportu Lotniczego. Agencja nie ma kopiii zapasowej.
- • We wtorek wieczorem w wielu miastach Ukrainy znów rozległy się alarmy lotnicze.
- • Pentagon: zagrożenie dla Kijowa nie zakończyło się, widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie jest wycofanie się.
- • Rosja przeprowadziła w Ukrainie kilka ataków z użyciem pocisków hipersonicznych - powiedział gen. Tod Wolters, dowódca sił USA w Europie.
- • W Stambule zakończyła się kolejna runda rozmów pokojowych między Ukrainą, a Rosją. Ukraiński negocjator przekazał, że Polska, Izrael, Kanada i Turcja mogłyby być gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją.
- • Władimir Miedinski, reprezentujący stronę rosyjską stwierdził, że nie jest przeciwny członkostwu Ukrainy w UE.
Burmistrz Berlina Franziska Giffey we wtorkowym wywiadzie dla portalu RBB24 opowiedziała się za koncepcją budowania tzw. domów modułowych, co pozwoliłoby szybciej przyjąć i zakwaterować uchodźców z Ukrainy.
"Powtarzające się niepowodzenia Rosji i udane kontrataki sił ukraińskich oznaczają, że jest niemal pewne, iż rosyjska ofensywa nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa. Rosyjskie oświadczenia o zmniejszeniu aktywności wokół Kijowa oraz doniesienia o wycofaniu niektórych jednostek rosyjskich z tych terenów mogą świadczyć o tym, że Rosja pogodziła się z utratą inicjatywy w regionie. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie dążyć do przekierowania sił bojowych z północy na ofensywę w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.
Jest niemal pewne, że Rosja nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa i wydaje się, że się z tym pogodziła, ale teraz zapewne będzie przekierowywała wojska do obwodów donieckiego i ługańskiego - oceniło we wtorek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman stwierdziła we wtorek, że rosyjska wojna na Ukrainie spowodowała krytyczny niedobór żywności na Ukrainie, z dotkliwymi skutkami "globalnego kryzysu żywnościowego” odczuwanego na całym świecie. Na wtorkowym spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, które dotyczyło wpływu wojny w Ukrainie na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, Sherman powiedziała, że Rosja zbombardowała co najmniej trzy statki cywilne przewożące towary z Morza Czarnego. Poinformowała też. że rosyjska marynarka wojenna blokuje dostęp do ukraińskich portów, odcinając Ukrainie możliwość eksportu zboża i uniemożliwiając około 94 statkom z żywnością dotarcie na Morze Śródziemne.
We wtorek po godz. 21 specjalnym pociągiem, który składał się z kilku wagonów, do Przemyśla dotarło ok. 100 osób - niepełnosprawnych dzieci oraz ich opiekunów z Krzywego Rogu na Ukrainie. Dzieci mają ostatecznie trafić do Niemiec. - Zanim jednak tam trafią, pierwszą pomoc i wsparcie otrzymają w Stalowej Woli, gdzie od początku marca br. działa punkt recepcyjny dla dzieci - poinformował rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.
Ukraiński portal Euromaidan PR podał na Twitterze we wtorek wieczorem, że cyberatak zniszczył dane rosyjskiej federalnej agencji transportu lotniczego Rosawiacja. Z serwerów zniknęło 65 terabajtów danych. Do przeprowadzenia ataku przyznała się organizacja @AnonOpsSE (Anonymous Operations).
Ukraińscy żołnierze nie są szkoleni przez siły USA w Polsce, ale dochodzi do kontaktów z nimi przy okazji przekazania broni - zapewnił rzecznik Pentagonu John Kirby. Zasugerował przy tym, że Amerykanie demonstrują Ukraińcom, jak korzystać z dostarczanej im broni. Kirby odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Joe Bidena wypowiedzianych w Rzeszowie w przemówieniu do amerykańskich żołnierzy. Prezydent, mówiąc o zaciekłym oporze Ukraińców, zwrócił się do żołnierzy: "zobaczycie to, kiedy tam będziecie". Biden tłumaczył później, że nie chodziło mu o wysłanie wojsk na Ukrainę, tylko mówił to w kontekście "szkolenia ukraińskich wojsk w Polsce" przez tych żołnierzy.
USA rozmieszczą na Litwie liczącą 200 osób jednostkę marines wraz z 10 myśliwcami F-18 Hornet - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. Kolejny 200-osobowy oddział piechoty morskiej ma zostać wysłany do innego kraju wschodniej flanki NATO.
O eksplozji w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, około 10 km od granicy z Ukrainą, informują także rosyjskie agencje. TASS i RIA Novosti informują, że doszło do niej na terenie tymczasowej bazy wojskowej. Trochę inaczej jednak opisują jej przyczyny. Według informatorów TASS to efekt ostrzału prowadzonego ze strony ukraińskiej. RIA Novosti, powołując się na źródło w służbach ratunkowych stwierdza, że przyczyną eksplozji był "czynnik ludzki".
- Jestem pewien, że słyszeliście dzisiaj o tym, że rosyjskie wojsko rzekomo postanowiło zmniejszyć działania wojenne w rejonie Kijowa i Czernihowa. Cóż, to samo można powiedzieć o Czarnobajewce: tak jakby rosyjskie samoloty po prostu zdecydowały się latać mniej, a rosyjski sprzęt - mniej podróżować - mówił w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Jestem wdzięczny wszystkim naszym obrońcom, wszystkim, którzy zapewniają obronę Kijowa. To ich odważne i skuteczne działania zmuszają wroga do odwrotu - dodał.
- Kwestia znoszenia sankcji nawet nie powinna być podnoszona, dopóki nie skończy się ta wojna – powiedział w wystąpieniu opublikowanym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Sankcje trzeba wzmacniać. Trzeba to robić każdego tygodnia i one muszą być jakościowe. Nie po prostu dla nagłówków w mediach, że zostały wprowadzone, ale po to, by realnie nastąpił pokój - stwierdził Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w Telegramie.
- Sposób złożenia propozycji wysłania misji pokojowej na Ukrainę i to, że dzisiaj okazuje się ona kompletnie niepotrzebna nie świadczy najlepiej ani o dyplomacji, ani o Jarosławie Kaczyńskim - oceniła w "Kropce nad i" w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka. - To nie do końca jest tak, że wszyscy mówią "nie" - przekonywał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk (PiS).
- Po pierwsze w kwietniu są wybory we Francji. Francja jest w kampanii wyborczej i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Poza tym Francja ma przewodnictwo w Radzie Europejskiej i Macron może występować w imieniu Wspólnoty Europejskiej - stwierdził w programie WP "Newsroom" Grzegorz Schetyna, pytany o tak częste rozmowy francuskiego prezydenta z Władimirem Putinem.
Zaznaczył jednak, że Francja wykorzystuje te rozmowy, aby podkreślić "wyjątkowość" polityki francuskiej, która ma "ekskluzywność relacji w Rosją". - Uważam, że Francja nie jest antyrosyjska w swojej polityce - dodał. Za przykład podał intensywną sprzedaż broni do Rosji.
Pytany o wybory na Węgrzech Schetyna stwierdził, że przewiduje wygraną partii Orbana. Zaznaczył, że jego zdaniem będzie to zwycięstwo o parę punktów procentowych. Na pytanie, czy nie podetnie to skrzydeł polskiej opozycji, gość WP stwierdził, że "nie można odpuszczać".
Powiązane tematy:
- Z pewnością nie są to znaczące części wielu batalionowych grup taktycznych, które Rosja rozmieściła przeciwko Kijowowi - powiedział rzecznik Pentagonu.
John Kirby zaznaczył, że w ostatnich dniach w obliczu niepowodzeń Rosjanie pod Kijowem przeszli do defensywy, a priorytetem rosyjskich działań stał się Donbas.
- Nikt nie powinien dać się nabrać na ostatnie stwierdzenia Kremla, że nagle zredukuje ataki pod Kijowem, ani na doniesienia, że wycofa stamtąd swoje siły - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby podczas konferencji prasowej.
Jak dodał, resort zaobserwował ruchy niewielkiej liczby wojsk spod Kijowa na północ i uważa, że jest to część przegrupowania sił przez Rosję.
Czeska Izba Poselska wyraziła zgodę na przedłużenie przez centroprawicowy rząd Petra Fiali stanu wyjątkowego do końca maja. Według rządu stan wyjątkowy jest nadal niezbędny, aby poradzić sobie z napływem ukraińskich uchodźców do Czech.
Pentagon poinformował, że zagrożenie dla Kijowa nie zakończyło się. - Widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie jest wycofanie się - przekazali Amerykanie.
Ukraińskie media informują, że wybuchy w okolicach Biełgorodu to wynik ostrzału przez siły Kijowa magazynu artyleryjskiego armii Rosji. Amunicja była zgromadzona w rosyjskiej bazie tymczasowej we wsi Oktiabrskoje pod Biełgorodem. "Z tych magazynów Rosja dostarcza amunicję do zabijania Ukraińców" - przekazało ukraińskie dowództwo, wyjaśniając, że cel zniszczono pociskiem Toczka-U.
W województwie mazowieckim mamy przygotowanych ponad 34 tys. miejsc zakwaterowania dla uchodźców, z czego ponad 15,5 tys. wolnych - poinformował PAP wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Finlandia otworzyła kanał łączący Zatokę Fińską z jeziorem Saimaa, ale operatorzy lodołamaczy w związku z napiętą sytuacją międzynarodową nie ruszyli jeszcze do pracy. Obawiają się sankcji ze strony Rosji. Kanał ma długość ok. 43 km, a jego część znajduje się na terenie Federacji Rosyjskiej.
Powiązane tematy:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski