Trwa ładowanie...
d3e3h93
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Hakerzy mogą atakować - minister rozkłada ręce

Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji przyznaje, że nie ma możliwości szybkiego reagowania na ataki hakerskie na strony internetowe administracji publicznej. W resorcie trwają obecnie prace nad poprawą zabezpieczeń systemów informatycznych - oświadczył rzecznik MAC Artur Koziołek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Cyfryzacji i Administracji Michał Boni
Minister Cyfryzacji i Administracji Michał Boni (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d3e3h93

W zeszłym tygodniu opublikowano wyniki raportu analityków ds. bezpieczeństwa informatycznego, z którego wynika, że 81% systemów informatycznych administracji publicznej w Polsce jest podatna na ataki i zagrożenia, np. ze strony hakerów. Zgodnie z badaniami jedynie 19% systemów informatycznych administracji publicznej ma niską podatność na zagrożenia, 56% jest podatna w stopniu krytycznym, a 25% - w stopniu średnim, co oznacza ochronę w stopniu jedynie podstawowym.

Raport na zlecenie przedstawicieli administracji rządowej wykonała grupa kilku polskich ekspertów ds. bezpieczeństwa informatycznego. Przeprowadzają oni cykliczne audyty w systemach informatycznych rządu od dwóch lat, ustalenia przekazują ich właścicielom na bieżąco.

Wyniki raportu nie wnoszą obecnie nic odkrywczego - zauważył w nadesłanym oświadczeniu rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek. Przypomniał, że po atakach hakerskich związanych z protestami przeciwko ACTA dokonano powtórnych badań ankietowych dotyczących bezpieczeństwa portali internetowych w domenie gov.pl. Na podstawie ankiety stwierdzono, że mimo ostrzeżeń, przekazywanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2010 i 2011, poziom bezpieczeństwa nie uległ zmianie. W odpowiedzi na te badania wydano doraźne zalecenia dotyczące zabezpieczenia serwisów www i email przed kolejnymi atakami.

d3e3h93

- Jednym z wniosków wyciągniętych z ataków, które miały miejsce od 21 stycznia br. przeciwko systemom leżącym w domenie gov.pl, jest obecnie brak możliwości zapewnienia monitorowania w czasie rzeczywistym obciążenia witryn, a co za tym idzie szybkiego reagowania na incydent - podkreślił Koziołek.

Koziołek podkreślił też, że minister Michał Boni rozesłał wytyczne w zakresie ochrony portali informacyjnych administracji publicznej. Dokonano tego po konsultacjach z zespołem zadaniowym ds. ochrony portali rządowych, powołanym przez szefa MAC 24 stycznia br. Wśród wytycznych znalazły się też propozycje działań mogące być doraźnie zastosowane w czasie ataku.

Powołany przez Boniego zespół działa w celu wypracowania wytycznych ochrony portali rządowych - domena gov.pl - przed atakami hakerskimi, ustalenia standardów bezpieczeństwa i polityki bezpieczeństwa dla stron rządowych.

- Kwestie bezpieczeństwa oraz działania na wypadek sytuacji kryzysowych powinny być uregulowane w szczegółowych zapisach umów związanych z powierzeniem prowadzenia stron podmiotom zewnętrznym - tłumaczył Koziołek. Przyznał jednak, że w większości przypadków przy wyborze nie kierowano się względami bezpieczeństwa.

d3e3h93

Podziel się opinią

Share

d3e3h93

d3e3h93
Więcej tematów