Trwa ładowanie...
drzbkco

Guy Verhofstadt chce likwidacji Komisji Europejskiej. "Aby uratować Unię"

Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE Guy Verhofstadt, który aktywnie angażował się działania związane z wszczęciem "procedury praworządności" wobec polskiego rządu, chce gruntownej reformy Unii Europejskiej i powołania "europejskiego rządu". "Musimy zerwać z głupim pomysłem, że każdy kraj musi mieć swojego przedstawiciela w takim rządzie" - stwierdził w rozmowie z niemieckim "Die Zeit".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Guy Verhofstadt
Guy Verhofstadt (Reuters)
drzbkco

"Musimy zlikwidować Komisję Europejską, aby uratować UE" - powiedział Verhofstadt w wywiadzie opublikowanym w internetowym wydaniu "Die Zeit".

Były premier Belgii zaproponował powołanie "małego europejskiego rządu" składającego się z 12-15 osób. "Musimy zerwać z głupim pomysłem, że każdy kraj musi mieć swojego przedstawiciela w takim rządzie" - podkreślił.

Unia odbierze fundusze za łamanie praworządności? Czeska komisarz jest za

drzbkco

Zdaniem Verhofstadta potrzebne są również dwa gremia kontrolne: rozszerzony Parlament Europejski reprezentujący obywateli UE oraz "pewien rodzaj Senatu, który reprezentowałby państwa". Oba te gremia powoływałyby członków rządu. Belgijski polityk opowiedział się też za zmianą unijnych traktatów, jeśli będzie to konieczne.

Wzór to federacyjny kształt USA

Verhofstadt przyznał, że jego propozycje idą w kierunku federacji państw zorganizowanych na wzór USA. "To prawda, ale to nie ja wymyśliłem to pojęcie. Jako pierwsi użyli go Victor Hugo i Winston Churchill" - zaznaczył.

Guy Verhofstadt: Nałóżmy sankcje na Polskę

Verhofstadt powiedział, że proponowane przez niego propozycje są najlepszą gwarancją skutecznej obrony interesów europejskich wobec Chin czy USA. "Po dojściu do władzy Trumpa, z jego raczej mglistym poparciem dla UE, nastał najwyższy czas, by Europa zwarła szeregi i zacieśniła współpracę. Jeżeli nie zrobimy tego teraz, nie będziemy w stanie sprostać ogromnej globalnej presji" - wyjaśnił.

drzbkco

Podziel się opinią

Share

drzbkco

drzbkco
Więcej tematów