Grzyby suszone i marynowane? Co zrobić z grzybów?
Sezon na grzyby rozpoczął się pod koniec wakacji. Jeszcze w listopadzie w lasach znaleźć można będzie podgrzybki, gąski i opieńki. Co zrobić z grzybów, gdy z koszyka trafią na domowy stół? Oto popularne przepisy na grzyby leśne.
Największy wysyp dojrzałych okazów grzybów następuje podczas wilgotnych dni. Deszczowe i ciepłe pory są najlepszym momentem, by wybrać się do lasu. Podczas poszukiwań grzybów trzeba pamiętać o tym, by do kosza zbierać tylko znajome gatunki. O czym przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Grzybobranie to jedno z ulubionych jesiennych zajęć Polaków. Wędrówka po lesie to okazja do zebrania naprawdę wielu ciekawych okazów.
Po udanych zbiorach nadchodzi czas na to, aby przygotować z grzybów smaczne dania i przetwory. Największą popularnością cieszą się grzyby marynowane. To łatwy sposób na to, aby zachować ich zdrowotne właściwości i cieszyć się przysmakiem także podczas zimowych miesięcy. Zanim nadejdzie czas na przetwory z grzybów, ważne jest odpowiednie przygotowanie składników. Świeżo zebrane zbiory najlepiej od razu wyczyścić. Jeśli grzyby od razu po zebraniu będą podsmażane lub gotowane, trzeba od razu je umyć. Z kolei okazy przeznaczone do suszenia lepiej jest przetrzeć ręcznikiem papierowym. Najłatwiejsze w czyszczeniu są grzyby z rozłożystymi kapeluszami.
Grzyby marynowane
Najlepsze grzyby marynowane można przygotować z:
- Borowików szlachetnych
- Kurek
- Maślaków
- Podgrzybków
- Zielonych i szarych gąsek
Do marynowania najlepiej przeznaczyć grzyby o małym i średnim rozmiarze. Do słoiczków warto dodać także cebulę oraz liść laurowy, ziele angielskie i nasiona gorczycy. Przyprawy sprawią, że wyostrzy się smak grzybów.
Jak suszyć grzyby
Suszenie grzybów to także sprawdzony sposób na to, by móc cieszyć się ich smakiem cały rok. Najczęściej do tego procesu wykorzystuje się suszarkę do grzybów lub korzysta z piekarnika elektrycznego. Sprawdzoną metodą jest też pokrojenie składników na mniejsze plasterki i rozwieszenie ich na nitce w ciepłym miejscu w domu. Kiedy woda odparuje, a grzyby będą wysuszone, najlepiej przełożyć je do płóciennego woreczka, aby uchronić je przed pleśnią.
Co zrobić z grzybów? Szybkie przepisy
Grzyby można także dusić, smażyć i gotować. Jednym z najłatwiejszych sposobów na przygotowanie świeżych grzybów jest przyrządzenie ich na patelni. Lekko podduszone podgrzybki czy maślaki najlepiej jest połączyć z odrobiną tymianku albo rozmarynu.
Dużą popularnością wśród miłośników grzybów cieszy się jajecznica z kurkami. Drobno posiekane grzyby i cebulę trzeba podgrzać na maśle. Dodatek odrobiny oliwy sprawi, że składniki nie przypalą się i zachowają chrupkość.
Grzyby mrożone
Grzyby można mrozić, kiedy są oczyszczone, ale jeszcze nie umyte. Większe okazy najlepiej jest pokroić na mniejsze kawałki. Aby nie straciły one swojego kształtu i koloru, trzeba je wcześniej lekko podgotować lub delikatnie poddusić na patelni.