WP

Grzegorz Schetyna o zmianach w ordynacji wyborczej do PE. "Żałosna ustawka"

Zdaniem przewodniczącego PO wahania Andrzeja Dudy dotyczące podpisania ustawy o ordynacji wyborczej do PE są zaplanowane. Grzegorz Schetyna uważa, że prezydent umówił się w tej kwestii z Jarosławem Kaczyńskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Schetyna uważa, że Duda i Kaczyński się umówili na "spór"
Grzegorz Schetyna uważa, że Duda i Kaczyński się umówili na "spór" (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
WP

"Andrzej Duda zapowiada zawetowanie nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego" - napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna. Wirtualna Polska już w poniedziałek informowała, że prezydent chce wykonać taki ruch.

- Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji - przyznał później Duda. W piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapewniał, że decyzja zostanie podjęta do czwartku. - Prezydent ma wątpliwości dotyczące tego, czy tak skonstruowana ordynacja zapewnia obywatelom swobodny dostęp do wyboru reprezentacji w Parlamencie Europejskim - stwierdził podczas konferencji.

WP

Ale Schetyna wątpi w szczere intencje Dudy. "To żałosna ustawka między nim, a Jarosławem Kaczyńskim" - stwierdził.

I dodał, że "Andrzej Duda całą swoją prezydenturę podporządkował realizacji polityki PiS". "Niszczącej dla Polski" - zaznaczył.

WP

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

W myśl proponowanych przepisów w każdym okręgu wyborczym wybieranych będzie co najmniej trzech europosłów. Przedstawiciele partii rządzącej podkreślają, że dzięki temu w okręgach, gdzie dotąd wybierano jednego lub dwóch deputowanych, zwiększy się reprezentacja europosłów. Zdaniem krytyków ustawy zabetonuje ona scenę polityczną i spowoduje, że mniejsze formacje będą niewidoczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP