Trwa ładowanie...

Grzegorz Schetyna: Leszek Miller się kompromituje

Szef MSZ Grzegorz Schetyna skomentował na antenie RMF FM kwestię zadośćuczynień dla więźniów z Kiejkut. - Trudno sobie wyobrazić nieprzyjmowanie przez Polskę wyroków europejskiego trybunału - powiedział. Dodał, że Leszek Miller ostatnimi komentarzami na ten temat się kompromituje.
Share
Grzegorz Schetyna
Grzegorz SchetynaŹródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d2tujg9

Według Schetyny nieprzyjmowanie wyroków trybunału oznaczałoby, że Polska nie szanuje prawa międzynarodowego.

- Miller w tej sprawie powinien mówić jak najmniej i posługiwać się gestami przepraszającymi - ocenił. Dodał, że na początku lat dwutysięcznych zabrakło mu wyobraźni, jakie będą konsekwencje tych decyzji.

- Warto zrobić wiele, żeby pieniądze nie trafiły do terrorystów - stwierdził szef MSZ.

d2tujg9

"Nie można płacić mordercom"

W czwartek szef SLD Leszek Miller na antenie RMF FM skomentował kwestię wypłaty 230 tys. euro dwóm więźniom z Kiejkut. - Jeżeli Trybunał jest taki hojny, to niech zacznie ferować wyroki, które wypłacałyby odszkodowania ofiarom, a nie ich mordercom - powiedział.

W lipcu 2014 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka uwzględnił skargi złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego na Polskę. Obaj twierdzili, że w latach 2002-2003 zostali osadzeniu w tajnym więzieniu CIA w Polsce, gdzie byli torturowani. W październiku 2014 r. rząd odwołał się od wyroku Trybunału, który uznał, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka.

We wtorek ETPC w Strasburgu odrzucił odwołanie polskiego rządu od wyroku. Tym samym stał się on ostateczny.

d2tujg9

Kwaśniewski: nie zamierzam niczego podważać

Tymczasem po ogłoszeniu wyroku prezydent Aleksander Kwaśniewski stwierdził w rozmowie z Wirtualna Polską, że "werdykty trzeba szanować". - Nie zamierzam niczego podważać - oznajmił.

Pytany, czy odrzucenie przez ETPC odwołania polskiego rządu od wyroku jest definitywną porażką Polski, odpowiedział: - Byłem przygotowany na taką decyzję. Nie jest to dla mnie żadna niespodzianka, odwołania z reguły tak są rozpatrywane. Niczego więcej nie powiem.

Źródło: RMF FM, PAP, IAR, WP

Zobacz również wideo: Komorowski o raporcie ws. CIA: musiałem sporo tłumaczyć

d2tujg9

Podziel się opinią

Share
d2tujg9
d2tujg9
Więcej tematów