Trwa ładowanie...
d3lnj68

Grzegorz Długi

Najnowsze informacje
4.6
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Katowice

d3lnj68
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Grzegorz Długi urodził się 16 czerwca 1955 roku w Katowicach. Ukończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od drugiej połowy lat 70. należał do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, a jednocześnie prowadził działania opozycyjne, m.in. dystrybuując wydawnictwa podziemne. W 1980 roku dołączył do NSZZ "Solidarność".

Po studiach Grzegorz Długi pracował jako asesor w Sądzie Rejonowym w Mikołowie. Został internowany i tymczasowo aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Uniewinniony nadal pozostawał czynnym opozycjonistą. Współtworzył Regionalną Komisję Wykonawczą NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Ponownie osadzono go w 1982 roku i wytoczono przeciw niemu proces z powodów politycznych. Po wielu miesiącach batalii sąd uznał go za niewinnego. Za swoje zasługi dla demokracji otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności.

W 1986 roku Grzegorz Długi wyemigrował do Australii. Podjął studia w University of New South Wales w Sydney i pracę w Biurze Informacyjnym "Solidarności". W latach 1991-1997 był konsulem w Waszyngtonie i w Chicago. Od końca lat 90. prowadzi praktykę adwokacką.

Grzegorza Długi wystartował w wyborach parlamentarnych 2015 z ramienia partii Kukiz'15. Otrzymał mandat poselski na Sejm VIII kadencji. Przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego został zgłoszony jako pierwszy kandydat na śląskiej liście Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz'15.

d3lnj68
d3lnj68
d3lnj68
Więcej tematów
d3lnj68