Trwa ładowanie...
d24oicf

Groźne chemikalia w ubrankach dla dzieci

Drastycznie wysoki poziom niebezpiecznych dla zdrowia substancji stwierdzili w importowanych z Chin ubrankach dziecięcych nowozelandzcy naukowcy. Rząd Nowej Zelandii zapowiedział w poniedziałek śledztwo w tej sprawie.

d24oicf
d24oicf

Władze nakazały dochodzenie po zbadaniu ubrań przez naukowców dla programu konsumentów nowozelandzkiej stacji TV3. Odkryli oni, że poziom formaldehydu (aldehydu mrówkowego) w importowanej z Chin odzieży wełnianej i bawełnianej, głównie dziecięcej, przekracza aż 900 razy wymagane normy, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowników.

Prowadzący telewizyjny magazyn konsumencki "Target" dziennikarz Simon Roy powiedział, iż po otrzymaniu wyników, naukowcy z laboratorium w rządowym instytucie AgriQuality nie uwierzyli w rezultaty testów, dopatrując się w nich błędu. Powtórne testy potwierdziły jednak pierwotne wyniki.

Przedstawicielka ministerstwa ds. konsumenckich Liz MacPherson potwierdziła, iż prowadzone są badania, które mają ocenić skalę problemu. Podchodzimy do sprawy bardzo poważnie - powiedziała.

Z kolei premier Nowej Zelandii Helen Clark odpowiadając na pytania dziennikarzy zaznaczyła, iż "rząd ma możliwość objęcia natychmiastowym zakazem importu produktów nie spełniających uniwersalnych norm".

Przedstawiciele chińskich eksporterów i producentów nie chcieli komentować sprawy.

d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj