Trwa ładowanie...
d4h3zvn

Grozi nam powtórka z zeszłorocznej powodzi?

Gminy poszkodowane w zeszłorocznej powodzi otrzymały od państwa środki na remonty i odbudowę zniszczonej infrastruktury. Według samorządowców prace te, bez uregulowania koryt rzek i budowy zbiorników retencyjnych, są bezcelowe - alarmuje "Nasz Dziennik".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grozi nam powtórka z zeszłorocznej powodzi?
(WP.PL)
d4h3zvn

Zniszczenia, jakich rok temu dokonała powódź, nadal są widoczne na Podkarpaciu. Straty w samej infrastrukturze szacuje się na 1,2 mld zł. Na remonty i odbudowę, oprócz rządowych promes, trafiają tu także środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Unii Europejskiej.

Jednak jak podkreśla Stanisław Stachura, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych, budowa samych wałów to za mało. - Potrzebne są jeszcze czynne zabezpieczenia, a więc budowa zbiorników retencyjnych - podkreśla.

Obok pieniędzy ważne są także zmiany w prawie, które nie zawsze jest przejrzyste. Za stan rzek i finansowanie inwestycji przeciwpowodziowych odpowiadają różne instytucje. Do tego dochodzą jeszcze problemy związane z programem Natura 2000, który utrudnia prowadzenie prac na terenach zagrożonych powodzią.

d4h3zvn

- Często mamy do czynienia z sytuacją, gdzie przyroda jest ważniejsza od człowieka. Tymczasem to przyroda ma służyć człowiekowi, a nie odwrotnie - zauważa Jerzy Borowski, burmistrz Sandomierza.

Podziel się opinią

Share

d4h3zvn

d4h3zvn
d4h3zvn
Więcej tematów