Trwa ładowanie...

Kolejny region z ostrzeżeniem pogodowym Wojewoda zabrał głos

Na Dolny Śląsk nadciągają potężne ulewy. - Wielkość opadów deszczu, która według prognoz spadnie w najbliższych trzech dniach, jest porównywalna do tej poprzedzającej powódź z 1997 roku - powiedział wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. Jednak rozkład opadów w czasie sprawia, że potencjalne ryzyko zdaje się znacznie mniejsze.

Ostrów Wielkopolski po intensywnych opadach deszczuOstrów Wielkopolski po intensywnych opadach deszczuŹródło: PAP, fot: Tomasz Wojtasik
d3r2wgi
d3r2wgi

Według prognoz IMGW, w województwach dolnośląskim, opolskim oraz śląskim od czwartku do niedzieli suma opadów może osiągnąć nawet 150 l/mkw. Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami obowiązuje również w województwie małopolskim.

Powtórka z "powodzi tysiąclecia"?

W obliczu zagrożenia, w przestrzeni mówi się o powtórce kataklizmu sprzed lat - wielkiej powodzi z 1997 roku, nazywanej "powodzią tysiąclecia". W rozmowie z Polską Agencją Prasową wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń uspokaja.

- Wówczas ten opad był w dużo krótszym okresie czasu, to była wówczas jedna doba - spadło 200-300 litrów na metr kwadratowy. W tej chwili mamy to rozłożone na trzy, cztery dni, a więc wydaje się, że zagrożenie jest dużo mniejsze - powiedział wojewoda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Seniorka bez szans

Dodatkowo po tragicznych doświadczeniach z 1997 roku podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie. Rzecznik PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, Jarosław Garbacz, wymienia ukończone inwestycje, takie jak rozbudowa wałów przeciwpowodziowych czy modernizacja zbiorników wodnych, które mają mocno poprawić zdolności obronne przed ewentualną powodzią. Szczególne znaczenie mają zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu Dolnym oraz poldery, które pomagają w redukcji potencjalnie niebezpiecznych fal.

d3r2wgi

Dzięki tym działaniom, jak podkreśla Garbacz, Wrocławski Węzeł Wodny jest obecnie przygotowany na znacznie wyższe przepływy niż 24 lata temu. Postawiono również na nowoczesne rozwiązania technologiczne, co pozwala na efektywniejsze przewidywanie i zarządzanie ryzykiem powodziowym.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, również zwraca uwagę na istotne inwestycje w infrastrukturę przeciwpowodziową miasta, co w połączeniu z działaniami na wyższych poziomach rzecznych, daje solidne podstawy do ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami.

W związku z nadchodzącymi opadami i wydanymi alertami na Dolnym Śląsku aktywowano sztab kryzysowy, który będzie monitorował sytuację i koordynował ewentualne działania obronne.

d3r2wgi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r2wgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r2wgi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj